9.7°C

reklama
reklama
Minister rolnictwa: Polskie rolnictwo jest wydajne fot. MRiRW

Minister rolnictwa: Polskie rolnictwo jest wydajne

Napisał  Sie 26, 2020

Mamy wydajne rolnictwo, które daje rocznie około 32 mld euro w eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni.

Według ministra problemem nie jest obecnie produkcja żywności, ale sposób jej podziału. Obok występującego problemu głodu na świecie mamy jednocześnie problem marnowania żywności.

Co roku około 30 procent żywności jest marnowanej i to każdy z nas za to odpowiada, bo żywność marnowana jest na każdym etapieprzy produkcji, przy dystrybucji oraz w naszych domach – podkreślił minister Ardanowski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska, jako kraj, który jest liczącym się producentem żywności w Europie nie jest światowym potentatem: – Dlatego też świadomie zdecydowaliśmy się na produkcję żywności wysokiej jakości, a nie na konkurowanie pod względem ilości produkowanej żywności.

Przypomniał, że wprowadzane są coraz większe ułatwienia w obrocie żywnością, w jej sprzedaży z gospodarstwa, ale jednocześnie nie ma mowy o nieprzestrzeganiu jakości i obniżeniu bezpieczeństwa: – Determinacją rządu Prawa i Sprawiedliwości jest to, aby na każdym etapie łańcucha żywnościowego sprawiedliwie dzielony był zysk – podkreślił minister Ardanowski.
Zależy mi też, aby przetwórcy, którym przez lata dopłacano miliardy, byli związani z dostawcami.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę na odpowiednie poukładanie rynku i relacji w całym łańcuchu żywnościowym, na aktywność gospodarczą i społeczną, na współpracę przetwórców z rolnikami: – Jeżeli to wszystko będziemy potrafili spiąć i efektywnie wykorzystamy bardzo dobrze wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego środki unijne, to najbliższe lata dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich będą latami bardzo dobrymi.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia