1/4

Czy kurom grozi bezrobocie

Napisał  Wrz 11, 2020

Amerykańska firma Eat Just produkująca płynny roślinny zamiennik jaj konsumpcyjnych pod nazwą Just Egg aktualnie podbija rynek USA. Amerykanie już zapowiadają ekspansję produktu na rynkach europejskich.

Płynny roślinny zamiennik jaj konsumpcyjnych powstaje na bazie izolatu białka fasoli mung. Zasięg sprzedaży detalicznej produktu ma niebawem zostać rozszerzony do 17 tysięcy sklepów w USA, co oznacza 40 proc. wzrost zasięgu sprzedaży na rynku detalicznym. Obecnie produkt dystrybuowany jest w wielu popularnych sieciach w USA, cieszy się także dużym zainteresowaniem restauracji szybkiej obsługi oraz innych punktów gastronomicznych, jak kampusy uniwersyteckie, szpitale, kawiarnie.

Na początku 2020 roku Eat Just obniżył cenę swojego produktu o 35 proc., czyniąc go bardziej konkurencyjnym cenowo wobec tradycyjnego produktu pochodzenia zwierzęcego.

Firma JUST pozyskała już partnerów do współpracy poza Stanami Zjednoczonymi, jak chociażby w Hongkongu, w Chinach czy w Europie. W 2018 roku JUST zawarł porozumienie z włoską Grupą Eurovo, a w roku 2019 z niemieckim gigantem mięsnym PHW Group. Planowo produkt ma pojawić się w Europie w tym roku.

Ekspansja na europejskim kontynencie jest strategicznym celem dla Amerykanów. W maju tego roku pojawiły się informacje, że JUST rozpoczyna współpracę z Michael Foods, jednym z największych amerykańskich dostawców jaj przetworzonych. Jest to przełomowe partnerstwo dla firmy Michael Foods, która stanie się wyłącznym producentem, dostawcą i dystrybutorem roślinnych zamienników JUST Egg dla klientów usług gastronomicznych i składników żywności.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia