Płot na granicy województw jako element walki z ASF

Napisał  Wrz 14, 2020

Na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego stanie płot z siatki. Ma on ograniczyć ryzyko przeniknięcia wirusa afrykańskiego pomoru świń w świętokrzyskie.

Naturalną granicą dla dzików wydaje się być duża rzeka, jednak dziki doskonale pływają. Jeśli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia to pokonają Wisłę.

Z tego powodu po konsultacjach między Głównym Lekarzem Weterynarii i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym województwa świętokrzyskiego padła propozycja zbudowania ogrodzenia z siatki o długości ponad 100 km, które ma za zadanie zminimalizować ryzyko przeniesienia ASF w świętokrzyskie.

Płot taki powstanie na granicy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego i będzie umiejscowiony w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79, drogi wojewódzkiej nr 777 i torów kolejowych linii hutniczo-siarkowej (LHS).

Prace nad budową ochronnego płotu mają rozpocząć się 15 września. Ma on zatrzymać przenikanie dzików na teren województwa świętokrzyskiego. Każde ognisko afrykańskiego pomoru świń to olbrzymie straty finansowe, a dziki są naturalnym rezerwuarem wirusa ASF.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia