Materiał siewny z Ukrainy uznany za równoważny z unijnym fot. Paweł Pąk

Materiał siewny z Ukrainy uznany za równoważny z unijnym

Napisał  Wrz 14, 2020

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego uznała ukraiński materiał siewny za równoważny z unijnym. Oznacza to, że materiał siewny zza naszej wschodniej granicy w pierwszej kolejności trafi na rynki sąsiadujące z Ukrainą, w tym do Polski.

2 września 2020 roku podczas posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego zajęła się sprawą uznawania inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych na Ukrainie oraz materiału siewnego roślin wyprodukowanego na Ukrainie za równoważne unijnym. Temat ten został poruszony podczas posiedzenia komisji AGRI w maju 2020 r., jednak na wniosek grupy Renew z lipca poproszono Komisję Europejską o dodatkowe wyjaśnienia i przeprowadzenie oceny skutków tej decyzji.

Reprezentant Komisji Europejskiej przedstawił szerszy kontekst dla tej decyzji: w 2011 roku Ukraina złożyła wniosek o uznanie równoważności materiału siewnego produkowanych przez nią nasion.

W 2015 roku Komisja Europejska przeprowadziła audyt, który wykazał, że Ukraina jest w stanie spełnić w tym zakresie wymogi UE. Ponadto szereg organizacji z sektora (w tym Copa-Cogeca) popiera decyzję o równoważności.

EKR wyraził ogólne poparcie dla decyzji uznającej równoważność ukraińskiego materiału siewnego z unijną, zaznaczając jednak, że należy zwrócić uwagę na interes krajów UE sąsiadujących z Ukrainą, na których rynek w pierwszej kolejności trafi materiał siewny z Ukrainy.

(rpf) jp / Źródło: Komunikat prasowy Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia