1/3

Rolnicy pod siedzibą PIS: „Piątka dla zwierząt to zdrada Polski!”

Napisał  Wrz 16, 2020

Zostawcie nasze miejsca pracy!”, „Piątka dla zwierząt to zdrada Polski!” - z takimi hasłami rolnicy przyjechali dziś pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzką w Warszawie.

Rolnicy chcąc podkreślić swój wyraźny sprzeciw dla projektowanej przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy „Piątka dla zwierząt”, zebrali się dziś pod siedzibą PIS na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Zebrani nie kryją swojego wzburzenia. Zmiany proponowane w ustawie będą bowiem kosztować wielu producentów rolnych realną utratę przychodów, a co za tym idzie, konieczność zlikwidowania interesu.

Ubój rytualny stanowi obecnie od 30 do 40% całego polskiego eksportu jeśli chodzi o wołowinę i drób. Według danych z 2018 roku stanowi to około 2 mld zł przychodów rocznie. Według hodowców, zakaz uboju rytualnego wołowiny i drobiu przyczyni się do ogromnych strat gospodarczych w Polsce i spowoduje falę zwolnień.

Głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele największych firm drobiarskich, takich jak Cedrob, KPS Partners, ResDrob i Wipasz: - Ubój religijny umożliwia produkcję mięsa halal i koszer, które są wysokomarżowymi produktami wysyłanymi do krajów muzułmańskich i Izraela, ale także krajów europejskich, gdzie mieszka duża diaspora wyznawców islamu i judaizmu. Kraje arabskie, to atrakcyjne rynki, o których otwarcie zabiegały przez wiele lat firmy i same służby państwowe. Teraz w momencie największego kryzysu od lat, eksport do tych krajów umożliwiał branży drobiowej powstrzymanie fali zwolnień. Krótko po ogłoszeniu propozycji ograniczeń produkcji mięsa, według metod wymaganych przez wyznawców innych religii, wielu zagranicznych partnerów biznesowych wyraziło konieczność poszukiwania dostawców z innych krajów.

(rpf) jp

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia