W Polsce zaostrzenie ustawy, a Brazylia już wzmacnia pozycję eksportera halal fotolia

W Polsce zaostrzenie ustawy, a Brazylia już wzmacnia pozycję eksportera halal

Napisał  Wrz 25, 2020

Aplikacja blockchain, którą chce stworzyć Arabsko-Brazylijska Izba Handlowa umożliwi śledzenie całego procesu od gospodarstwa do stołu. Platforma ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest produkcja i eksport kurczaków halal. Jednym z najnowszych pomysłów na wzmocnienie pozycji lidera w tym obszarze produkcji jest stworzenie przez Arabsko–Brazylijską Izbę Handlową projektu blockchain, którego celem jest ulepszenie identyfikowalności i zwiększenie zaufania do łańcucha dostaw żywności halal.

Nowo tworzona platforma ma dostarczyć niezbędne informacje o brazylijskich producentach halal, ułatwić z nimi kontakt, a także pozwolić na weryfikację certyfikatu halal gwarantującemu arabskim importerom zachowanie właściwych standardów w procesie produkcji sprowadzanych produktów.

Dzięki systemowi blockchain poprzez aplikację będzie można śledzić cały proces od gospodarstwa do stołu. System zostanie wdrożony w zakładach przetwórstwa, aby dostarczyć danych od etapu fermy do wysyłki towaru, w co zaangażowane zostaną służby wydające świadectwa weterynaryjne i jednostki certyfikujące żywność halal.

Na dalszym etapie zaproszone do projektu zostaną firmy logistyczne. Sekretarz generalny Arabsko – Brazylijskiej Izby Gospodarczej twierdzi, że brak znormalizowanej certyfikacji halal wśród gospodarek islamskich i duża odległość między Brazylią a krajami muzułmańskimi są dużymi wyzwaniami dla brazylijskich eksporterów.

Trudności we współpracy handlowej Brazylii w takich krajach jak: Egipt, Malezja, Indonezja i w państwach arabskich Zatoki Perskiej wynikają z różnych standardów certyfikacji. Dlatego zdaniem Izby kluczowe jest ujednolicenie certyfikacji halal we wszystkich krajach islamskich, które importują mięso z Brazylii.

Transport żywności halal z Brazylii do świata arabskiego to kolejny problem z uwagi na ogromną odległość i brak bezpośrednich tras żeglugowych. Powstają już jednak pomysły jak ten problem w długim terminie rozwiązać.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia