Wydrukuj tę stronę
1/2

180 mln zł. pomocy dla producentów i sprzedawców kwiatów

Napisał  Lis 01, 2020

Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego wsparcia dla producentów kwiatów i zniczy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła wczoraj, że kwota pomocy wyniesie 180 milionów złotych.Producenci oraz sprzedawcy kwiatów i zniczy przełom października i listopada traktują jako kluczowe dla ich biznesu dni kiedy ludzie odwiedzają najtłumniej w roku cmentarze.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy podjęta przez rząd w związku z pandemią koronawirusa (Covid-19) w dniu 29 października spowodowała, że producenci i handlowcy utracili możliwość sprzedaży np. już zawiezionych na cmentarz, zakupionych wcześniej kwiatów.

Informację o podjętych przez rząd decyzjach przekazały wczoraj sekretarz stanu ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka oraz podsekretarz stanu ministerstwa rozwoju, pracy i technologii Olga Ewa Semeniuk.

- Przedsiębiorcy nie pozostaną sami. Państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym. Na ten moment wszystkim przedsiębiorcom, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy w wysokości 180 milionów złotych - zapewniła podsekretarz stanu Olga Ewa Semeniuk.

- To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów – dodała.

Wiceminister podziękowała również samorządom, które włączyły się w akcję pomocy, solidarności gospodarczej, solidarności społecznej.

- Decyzja o zamknięciu cmentarzy była bardzo trudna. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przygotowujemy system pomocy. Od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują przedsiębiorcom możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane – poinformowała sekretarz stanu Anna Gembicka.

Sekretarz stanu wyraziła nadzieję, że ta pomoc pozwoli w pewien sposób zrekompensować te straty, które zostały poniesione w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: