Wydrukuj tę stronę
Eksport polskich jabłek do Tajwanu będzie kontynuowany fot. Fotolia

Eksport polskich jabłek do Tajwanu będzie kontynuowany

Napisał  Lis 26, 2020

Biuro Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny w Tajwanie wyraziło zgodę na kontynuowanie eksportu polskich jabłek do tego państwa w sezonie handlowym 2020/2021. Podmioty zainteresowane eksportem powinny najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. dokonać rejestracji w inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa.

24 listopada 2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - Biuro Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ) poinformował Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) o wyrażaniu zgody na kontynuowanie eksportu polskich jabłek w sezonie handlowym 2020/2021.

Jednocześnie BAPHIQ zamieściło na swojej stronie internetowej listę zarejestrowanych na ten sezon polskich podmiotów (producentów i pakowalni). Zgodnie z importowymi wymaganiami fitosanitarnymi, uzgodnionymi pomiędzy organizacjami ochrony roślin (NPPO) Polski i Tajwanu, w 2020 r. powinien odbyć się drugi audyt ekspertów tajwańskich (BAPHIQ) w zarejestrowanych w PIORiN miejscach produkcji jabłek - sadach oraz pakowalniach/przechowalniach.

Z powodu pandemii COVID-19, powyższa kontrola nie mogła być przeprowadzona w Polsce przez ekspertów BAPHIQ, ale wskazany urząd udzielił uprawnień inspektorom PIORiN, którzy w jego imieniu dokonali inspekcji, opracowując w tym celu stosowną dokumentację, według wskazań BAPHIQ. Przesłane przez GIORiN służbie tajwańskiej dokumenty potwierdzające zrealizowanie kontroli zostały zaakceptowane przez BAPHIQ, w efekcie czego eksport owoców jabłek może być kontynuowany w bieżącym sezonie handlowym 2020/2021.

Rejestracja podmiotów – sadów oraz pakowalni/przechowalni na eksport jabłek na Tajwan na sezon 2021/2022 powinna być dokonana w wojewódzkich inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Obecnie dla jabłek otwarte są rynki następujących krajów: Kanady, Chin, Wietnamu, Kostaryki, Kolumbii, Indii, Tajlandii, Tajwanu i Izraela. Zostały również zakończone prace nad uzgadnianiem wymagań importowych dla świeżych owoców jabłek i gruszek w eksporcie do USA – oczekiwana jest publikacja przepisów przez stronę amerykańską oraz dla mąki żytniej, pszennej i orkiszowej w eksporcie do Chin – oczekiwane jest podpisanie Protokołu przez stronę chińską i polską.

Strona polska prowadzi też negocjacje w zakresie uruchomienia eksportu polskich produktów do krajów:
- Indie i Wietnam: świeże owoce borówki wysokiej,
- Meksyk, Filipiny, Chile: świeże owoce – jabłka,
- Chiny: mrożone owoce - śliwka, malina, agrest, borówka wysoka, aronia, borówka czarna (jagoda), borówka brusznica (czerwona),
- USA: sadzonki truskawek.

Na wstępnym etapie pozostają wnioski złożone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w następujących krajach:
- Brazylia i Indonezja: świeże owoce – jabłka,
- Chiny, Indonezja, Tajwan: świeże owoce borówki wysokiej,
- Chiny: nasiona konsumpcyjne fasoli,
- Kostaryka: nasiona konopi do siewu.

(rpf) jp / Źródło: www.piorin.gov.pl

Udostępnij: