-3.3°C

Jurgiel na Ardanowskiego: Panie Premierze, uprzejmie donoszę

Napisał  Lis 27, 2020

Europoseł Krzysztof Jurgiel przesłał do redakcji portalu Okiem Rolnika treść kolejnego listu otwartego, tym razem do Premiera Mateusza Morawieckiego. Wymienia w nim nieprawidłowości jakich miał dopuścić się były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Treść listu otwartego europosła Krzysztofa Jurgiela do premiera Mateusza Morawieckiego:
„W dniu 9 listopada 2020 r. przekazałem panu Grzegorzowi Pudzie, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi list otwarty, w którym wskazałem na konieczność dalszej realizacji Programu Rolnego PiS, ogłoszonego po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 r. W liście tym przypomniałem co dotąd zrobiliśmy, a jakie działania trzeba podjąć dla poprawy naszej reputacji wśród rolników i mieszkańców wsi. List otwarty wywołał liczne reakcje wśród przedstawicieli różnych środowisk, w tym polityków Prawa i Sprawiedliwości. W sposób szczególny zareagował były minister Jan Krzysztof Ardanowski, który uczynił z niego paliwo do medialnych występów, moim zdaniem, w kontrze do Prawa i Sprawiedliwości.

Niezmiernie ubolewam, że Pan Premier nie podjął stanowczych działań wobec ministra Ardanowskiego już w lipcu. Niestety, co podnoszę z całą mocą, dobre relacje odwołanego ministra z częścią mediów umożliwiają przekazywanie opinii publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących realizowanych działań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od czerwca 2018 do września 2020 r.

Tymczasem spuścizną po ministrze Ardanowskim są nieprawidłowości i zaniedbania, które – prędzej czy później – wyjdą na jaw i będą ciążyły na ocenie rządu PiS, o ile w porę nie zostaną ujawnione i ukarane. Wobec tego proszę Pana Premiera o przeprowadzenie kontroli i przekazanie opinii publicznej informacji, w szczególności dotyczących: 1. postępowania w sprawie spółki „Eskimos”oraz „Bielmlek”, w związku z podejrzeniem działalności zorganizowanej grupy przestępczej,
2. stanu realizacji 16 projektów strategicznych w SOR dotyczących wsi i obszarów wiejskich,
3. zaniechania realizacji „Paktu dla wsi”, przyjętego w czerwcu przez Komitet Społeczny Rady Ministrów do realizacji,
4. zaniechania realizacji strategii hodowli koni,
5. stanu windykacji środków finansowych wynikających z nadużyć przez grupy producenckie owoców i warzyw,
6. stanu realizacji prac nad ubezpieczeniami w rolnictwie. Zwracam uwagę, że były Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po objęciu funkcji ministra uprawiał politykę słów, a nie czynów – publicznego zapowiadania działań, które w większości nie były realizowane. W tym zakresie zamierzam sporządzić raport, który zostanie przekazany Panu Premierowi i opinii publiczne”.

(rpf) jp

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia