2°C

reklama
reklama
Ardanowski o wypłaconych nagrodach i premiach: Czy coś przespałem? fot. Adobe Stock

Ardanowski o wypłaconych nagrodach i premiach: Czy coś przespałem?

Napisał  Gru 04, 2020

Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się w mediach społecznościowych do zarzutów jakoby w pierwszym półroczu 2020 wypłacił łącznie ponad 272 mln zł brutto premii, nagród oraz innych dodatków pracownikom jednostek podległych ministerstwu.

Z opublikowanego artykułu w Wirtualnej Polsce wynikało, że Jan Krzysztof Ardanowski pełniąc funkcję ministra rolnictwa wypłacił w pierwszym półroczu 2020 łącznie ponad 272 mln zł brutto premii, nagród oraz innych dodatków pracownikom jednostek podległych ministerstwu. - Informacja ta mnie wręcz zmroziła. Czy coś przespałem, czy ktoś mnie oszukał? To ile zarabiali ci pracownicy, że same tylko „premie, nagrody i dodatki” wyniosły ponad ćwierć miliarda złotych? - pyta retorycznie minister Ardanowski.

Były szef resortu rolnictwa odpiera te zarzuty i wyjaśnia skąd pochodzi taka kwota: „Tym wszystkim, którzy już się „nakręcili” przeciwko mnie, ale przede wszystkim, ponoć obdarowanym przeze mnie pracownikom, wyjaśniam precyzyjnie:

1. Instytucje podległe Ministerstwu, o których jest informacja w mediach to: Centrum Doradztwa Rolniczego i wszystkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Weterynarii i 8 Inspektoratów Granicznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Krajowa Stacja Chemiczno - Rolnicza i 16 Okręgowych Stacji Chemiczno - Rolniczych.

2. Zatrudnionych w tych instytucjach podległych, na koniec 2019 r., było prawie 11,5 tys. pracowników. Wielu z tych pracowników, szczególnie w doradztwie, KRUS i niektórych inspekcjach otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej”.

Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego w kwocie 272 mln 87% (tj. kwota 237,7 mln) znalazły się wynikające z Kodeksu Pracy składniki wynagrodzenia, czyli: m.in. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, dodatek służby cywilnej, nagrody jubileuszowe, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy emerytalne, czy odprawy zwolnieniowe. Ustawowo należna tzw. „Trzynastka”, to ponad 9% wskazanej kwoty.

W podsumowaniu czytamy: „Niezależnie od tego kłamliwego szczucia uważam, że pracownikom instytucji rolniczych i tych podległych, i pozostałych, które są nadzorowane, za uczciwą pracę i wykonywanie obowiązków na rzecz rolników należy się uczciwa, godziwa zapłata. Starałem się, choć nie zawsze to ode mnie zależało, walczyć o wynagrodzenia podległych mi pracowników i nie pozwolę, by ktokolwiek kłamliwie ich obrażał. W zdecydowanej większości dobrze służą Ojczyźnie”.

(rpf) jp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia