2.5°C

reklama
reklama
1/3

Świętokrzyskie: Ogrodzenie ma chronić przed rozprzestrzenianiem się ASF

Napisał  Sty 13, 2021

Prace związane z ogrodzeniem mającym chronić przed rozprzestrzenaniem się ASF w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski zostały ukończone.

Ogrodzenie zostało zbudowane w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami. Ogrodzenia mają za zadanie ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie.

Prowadzone prace wynikały z realizacji zapisów Rozporządzenia nr 4/2020 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 października 2020 r. w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów starachowickiego, ostrowieckiego i opatowskiego oraz Rozporządzeń nr 5/2020 i 6/2020 Wojewody Świętokrzyskiego zmieniających Rozporządzenie nr 4/2020.

Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia przez nadleśnictwa – ze środków Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji dyrektora generalnego Lasów Państwowych został określony w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Prace zostały zakończone do końca grudnia, zgodnie z zawartymi przez nadleśnictwa umowami. Z uwagi na wielkość środków finansowych konieczne było stosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych. Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt to 700 tysięcy złotych.

Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m. W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Elementy techniczne ogrodzenia określone zostały w zapisach rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego.

(rpf) kp / Źródło: RDLP Radom

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia