2.5°C

reklama
reklama
Śnieżna zima a wydajność paneli fotowoltaicznych fot. Adobe Stock

Śnieżna zima a wydajność paneli fotowoltaicznych

Napisał  Sty 18, 2021

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, choć często pojawia się obawa o wydajność takiej instalacji zimą. Kiedy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu i w jaki sposób usprawnić ich działanie zimą?

Osoby planujące inwestycję w panele fotowoltaiczne często obawiają się, że pogoda w Polsce nie sprzyja ich funkcjonowaniu i zimą instalacja nie będzie wytwarzać prądu. Wydajność paneli uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem, a inną zimą. W okresie letnim instalacja o mocy 1kWp może wytworzyć około 180 kWh miesięcznie, w lutym ok. 60 kWh, w grudniu i styczniu będziemy mieli do wykorzystania ok. 20-30 kWh.

Podczas śnieżnej zimy należy pamiętać o odśnieżaniu paneli odpowiednim sprzętem tak, aby nie porysować szklanej powierzchni. Sprzęt czyszczący powinien być wykonany z materiałów nieprzewodzących prądu np. z plastiku, by w razie uszkodzenia instalacji nie doszło do porażenia energią elektryczną. Dwucentymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się do minimum.

Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. Dostępne obecnie panele fotowoltaiczne są w stanie pracować w temperaturze dochodzącej do -40 stopni.

Natomiast instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu w nocy, przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle, przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych, przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia