7,3°C

reklama
reklama

KRUS rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2020 r.

Napisał  Lut 04, 2021

Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2020 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Deklaracje PIT otrzymają też osoby, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS.

Wszystkie PIT-y KRUS przekaże w terminie do 1 marca 2021 r. Wśród rozsyłanych formularzy znajdą się:
- PIT-40A - roczne obliczenie podatku emeryta/rencisty,
- PIT-11A - informacja o dochodach uzyskanych przez emeryta/rencistę,
- PIT-11 - informacja o dochodach dla osób, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS.

Osoba, która otrzyma PIT-11A lub PIT-11 powinna sama złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym(w formie papierowej lub drogą elektroniczną) w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021 roku. 

Ponadto każdy emeryt/rencista, który chce skorzystać z ulg podatkowych lub z rozliczenia podatku razem z małżonkiem bądź z dzieckiem (w przypadku osób samotnych) - sam składa zeznanie podatkowe (PIT-37 lub PIT-36) we właściwym urzędzie skarbowym w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021 r. Natomiast emeryt/rencista, który chce przekazać 1% podatku na rzecz, innej niż wybrana w roku ubiegłym, organizacji pożytku publicznego powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

Warto wiedzieć, że na stronie www.podatki.gov.pl. dostępna jest usługa Twój e-PIT, z której można skorzystać. Od 15 lutego br. na tej stronie zamieszczone zostaną automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową indywidualne zeznania podatkowe dla każdego emeryta i rencisty.

(rpf) jp / Źródło: KRUS

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama