9,5°C

reklama
reklama

Wielkopolska: Zniesienie strefy niebieskiej ASF w trzech powiatach

Napisał  Mar 31, 2021

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek polskiej strony o uchylenie strefy niebieskiej na terenie powiatów kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego w województwie wielkopolskim. Dla hodowców trzody chlewnej z tego regionu oznacza to brak konieczności wykonywania badań przed transportem zwierząt oraz mniejsze problemy ze sprzedażą świń.

Decyzja o zniesieniu strefy niebieskiej ASF zapadła 30 marca 2021 r. Strefa ta była wprowadzona w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w dwóch gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej w powiecie kaliskim.

Pierwsze ognisko zostało wyznaczone dnia 15 września 2020 r. w miejscowości Łaszków w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń, drugie 27 września w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 74 świnie, w miejscowości Janków Pierwszy.

Na miejscu uchylonej strefy niebieskiej pozostał obszar ochronny żółty. Jest to dla rolników z powiatu kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego istotna zmiana, gdyż nie będą musieli jak dotychczas przed przemieszczeniem zwierząt wykonywać badań laboratoryjnych.

Zmniejszą się także problemy ze sprzedażą świń, ponieważ zaostrzone przepisy dotyczące skupowania świń ze strefy niebieskiej oraz ograniczenia eksportowe skutecznie zniechęcają zakłady by ubijać tuczniki z obszarów zagrożonych.

Kolejnym krokiem mają być działania w kierunku zniesienia strefy żółtej. W Wielkopolsce trwa także pełna mobilizacja w zapobieganiu przemieszczaniu się dzików z województwa lubuskiego, gdzie licznie występują przypadki ASF u dzików, a w połowie marca pojawiło się ognisko u świń w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 15 938 zwierząt.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama