9,6°C

reklama
reklama
1/4

Próbowali przewieźć z Ukrainy nielegalne środki ochrony roślin

Napisał  Kwi 18, 2021

Kolejne nielegalne środki ochrony roślin zostały przechwycone przez funkcjonariuszy podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce i Budomierzu.

Na pierwszą próbę przewiezienia nielegalnych ŚOR, funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce natrafili podczas kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru. Podczas sprawdzania luku bagażowego ich uwagę zwróciły bagaże kierowcy. Znajdowało się w nich 96 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 24 kg. Towar nie został zgłoszony do kontroli. Kierowca nie posiadał także odpowiednich dokumentów, które wymagane są przy przewozie przez granicę tego rodzaju towarów.

KAS wszczęła przeciwko kierowcy postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczono 4 tys. złotych.

Na nielegalnym transporcie środków ochrony roślin przyłapany został także ob. Ukrainy przekraczający polsko- ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS wykryli 14 litrów i blisko 3 kg  niezgłoszonych do kontroli chemikaliów.  Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. złotych na poczet grożącej kary grzywny.

Krajowa Izba Skarbowa przypomina, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin  niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nielegalnych źródeł.

Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Od początku roku podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

(rpf) kp / Źródło: KAS

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama