14,6°C

reklama
reklama
Izby rolnicze apelują o redukcję populacji wilka fot. Adobe Stock

Izby rolnicze apelują o redukcję populacji wilka

Napisał  Kwi 19, 2021

Z informacji napływających z różnych regionów Polski wynika, że ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Izby rolnicze skierowały wniosek do ministra klimatu i środowiska o podjęcie działań mających na celu zredukowanie populacji wilka.

Izby rolniczej wystąpiły do ministra klimatu i środowiska o zwrócenie uwagi na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce. Jak uzasadniają izby, wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich. Częściej też napotykane są w lasach, z których wypędzają na pola uprawne zwierzynę płową.

Stosowane zgodnie z zaleceniami GDOŚ zabezpieczenia nie zapobiegają zabieraniu i zagryzaniu zwierząt przebywających na pastwiskach czy wybiegach. Ponadto, coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Obserwuje się także tworzące się coraz liczniejsze watahy. Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i nie należy już do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Stwarza on natomiast coraz większe zagrożenie, powodując dotkliwe straty w gospodarstwach utrzymujących bydło czy owce.

Według izb rolniczych, ze względu na dużą ekspansywność wilków oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej, stanowią one duże zagrożenie również dla ludzi. Stąd wniosek KRIR do ministra klimatu i środowiska o podjęcie działań mających na celu redukcję nadmiernej liczebności wilków, tak by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj