9,5°C

reklama
reklama

Pula środków na dotowane ubezpieczenia rolne wyczerpała się... po 15 minutach

Napisał  Kwi 20, 2021

Po tym jak w dniu wczorajszym, 19 kwietnia, firmy ubezpieczeniowe otworzyły nabory na dotowane ubezpieczenia rolne, miały trwać one zaledwie kwadrans. Po tym czasie zostały wstrzymane, gdyż okazało się, że środki przeznaczone na dopłaty już się skończyły.

Z relacji przekazywanych przez rolników wynika, że 19 kwietnia 2021 roku niektóre firmy ubezpieczeniowe otworzyły nabory na dotowane ubezpieczenia rolne, przy czym miały one trwać jedynie około 15 minut. Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana prawdopodobnie ze względu na wyczerpanie się puli pieniężnej przeznaczonej na dofinansowania. Część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych.

Sytuacja ta wzbudziła oburzenie w środowiskach rolniczych. Dotychczas możliwość ubiegania się o dotowane ubezpieczenia rolne przede wszystkim pojawiała się wcześniej, a rolnicy wskazują, że korzystając ze stosownych dofinansowań mogli ubezpieczać swoje uprawy przez wiele tygodni – nawet do czerwca czy lipca.

Tym razem dostali na to około 15 minut. Rolnicy mogli ubiegać się nawet o około 60% dofinansowania do ubezpieczeń upraw rolnych, a więc była to bardzo duża pomoc dla wielu gospodarstw rolnych. W obliczu wciąż trwającej pandemii COVID-19 wydarzenia te mogą przyczynić się do pogłębienia kryzysowej sytuacji, która dotyka gospodarstwa w całej Polsce. Wielu rolników nie miało bowiem możliwości skorzystania ze środków finansowych przyznawanych firmom w ramach tak zwanych tarcz antykryzysowych.

Rolnicy wskazują, że istnieje ryzyko, iż uruchomione przez niektóre firmy ubezpieczeniowe około 15 minutowe nabory na złożenie wniosków o dotowane ubezpieczenia rolne mogą decydować o przyszłości polskich rolników, ponieważ wielu z nich nie miało możliwości skorzystania również i z tego wsparcia.

O podjęcie interwencji w tej sprawie ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaapelował poseł PIS Norbert Kaczmarczyk, składając interpelację, w której pyta między innymi o możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych na uruchomienie nowych naborów na dotowane ubezpieczenia rolne i czy prawdą jest, że tegoroczne nabory zostały wstrzymane po 15 minutach na skutek wyczerpania się środków.

(rpf) jp / Źródło: Interpelacja posła Norberta Kaczmarczyka

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama