14,6°C

reklama
reklama
Mazowieckie: Kolejne przypadki wścieklizny u lisów fot. Adobe Stock

Mazowieckie: Kolejne przypadki wścieklizny u lisów

Napisał  Kwi 27, 2021

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pięciu nowych przypadków wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim. Od początku 2021 r. w Polsce zostało potwierdzonych łącznie 13 przypadków tej choroby.

Nowe przypadki wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim zostały potwierdzone w miejscowościach:
- Ponurzyca, w gminie Celestynów, powiat otwocki;
- Sufczyn, w gminie Kołbiel, powiat otwocki;
- Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki;
- Celestynów-Lasek, w gminie Celestynów, powiat otwocki;
- Wola Władysławowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński.

Wcześniej, w bieżącym roku wściekliznę wykryto u 6 lisów z województwa mazowieckiego (powiat otwocki oraz powiat miński), 1 lisa z województwa podkarpackiego (powiat lubaczowski) i u 1 żbika z województwa podkarpackiego (powiat przemyski).

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj