Wydrukuj tę stronę
Kolejne przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim fotolia

Kolejne przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim

Napisał  Maj 07, 2021

Do 19 wzrosła liczba przypadków wścieklizny wśród lisów w Polsce. Wyniki badań w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach potwierdziły trzy przypadki. Dwa dotyczą lisów padłych, natomiast trzeci lisa odstrzelonego.

Nowe trzy przypadki wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim zostały stwierdzone:
- u padłego lisa w miejscowości Mlądz, w gminie Otwock, powiat otwocki,
- u padłego lisa w miejscowości Wola Rębkowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński,
- u lisa odstrzelonego w miejscowości Wola Rębkowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński.

Na miejscu zostały wdrożone środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.

Przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa zachęcamy do szczepienia przeciw wściekliźnie także zwierząt nie objętych nakazem obowiązkowego szczepienia. Należy również pamiętać o dokładnym zamykaniu, szczególnie na noc, pomieszczeń inwentarskich. Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, zagrażająca również ludziom.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij: