22,5°C

reklama
reklama
1/3

Pociąg potrącił krowy. Jedna z nich utknęła pod wagonem

Napisał  Maj 07, 2021

W Bierutowie na Dolnym Śląsku pociąg osobowy potrącił dwie krowy. Zwierzęta znajdowały się pomiędzy jednym i drugim przejazdem kolejowym.

Do zdarzenia doszło 5 maja przed północą - do dyżurnego Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy dotarło zgłoszenie o potrąceniu przez pociąg osobowy relacji Wrocław Główny – Kluczbork dwóch krów znajdujących się na przejeździe kolejowym w Bierutowie. Do akcji została zadysponowana jednostka OSP w Bierutowie – 2 samochody, jak również zastępy PSP z JRG w Oleśnicy, a także samochód ratownictwa technicznego SRt z JRG w Sycowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do akcji ratowniczej – zwierzęta przeżyły, jednak jedna z krów znajdowała się pod składem w przedniej części pociągu. Pasażerowie oraz obsługa pociągu znajdująca się w pociągu nie odnieśli żadnych obrażeń. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, działania strażaków skupiły się w głównej mierze na określeniu zamiaru taktycznego, co do możliwości wykonania dostępu i ewakuacji krowy spod pociągu, jak również dalszego postępowania, co do osób znajdujących się w pociągu.

PKP zapewniły drugi pociąg, do którego w asyście strażaków udali się pasażerowie oraz kierownik pociągu. Pozostała obsługa unieruchomionego składu pozostała na miejscu. Po odjeździe podstawionego pociągu, ruch w obu kierunkach został wstrzymany.

Równocześnie, przez dyżurnego SK KP PSP w Oleśnicy, skontaktowano się lekarzem weterynarii w celu określenia dalszego postępowania z poszkodowanymi zwierzętami. Właściciel bydła był na miejscu zdarzenia. Przybyły na miejsce lekarz weterynarii dokonał oceny stanu zwierząt. Przystąpiono do działań ratowniczych związanych z wydobyciem krowy, w tym celu użyto sprzętu pożarniczego, a także sprzętu właściciela bydła.

We współpracy z maszynistą pociągu, który przemieścił skład o kilka metrów, zrealizowano dostęp do zwierzęcia i ewakuowano je przy pomocy pasów transportowych poza torowisko (w trakcie przemieszczania – zwierzęta były pod kontrolą lekarza weterynarii i strażaków).

Po zakończeniu ewakuacji poza tory, pociąg poddano dalszej ocenie sprawności technicznej. Po pozytywnym zakończeniu doraźnej diagnostyki, obsada składu odjechała z miejsca zdarzenia, a krowy zostały przekazane właścicielowi, który przetransportował je do gospodarstwa w celu dalszego postępowania, w uzgodnieniu w lekarzem weterynarii. Po zakończonych działaniach ruch kolejowy został przywrócony.

Czas interwencji jednostek Straży Pożarnej wyniósł prawie 3,5 godziny, a ostatnia jednostka ochrony ppoż. wróciła do koszar przed godz. 3 nad ranem. Dalsze ustalenia dotyczące okoliczności powstania zdarzenia prowadzi policja.

(rpf) jp / Źródło: PSP Oleśnica

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama