22,5°C

reklama
reklama
Nowy Ład. Jarosław Kaczyński: Jestem dumny z tego, że PIS reprezentuje polską wieś fot. Facebook / Prawo i Sprawiedliwość

Nowy Ład. Jarosław Kaczyński: Jestem dumny z tego, że PIS reprezentuje polską wieś

Napisał  Maj 15, 2021

- Ja kiedyś, dobrych kilka lat temu mówiłem we wsi w Małopolsce, że jestem dumny z tego, że PIS reprezentuje polską wieś. I powtarzam to dziś: Tak, jestem dumny z tego, że PIS reprezentuje polską wieś i wielką część polskich miast, że reprezntujemy różne grupy społeczne. Ci, którzy próbują się od wsi odcinać, którzy próbują wieś lekceważyć, są śmieszni i niemądrzy – mówił dziś Jarosław Kaczyński podczas prezentacji tzw. Nowego Ładu – czyli planu rozwoju Polski na najbliższe lata. Jednym z punktów prezentacji było rolnictwo.

- Ogromna część tych, którzy mieszkają dziś w wielkich miastach, wywodzi się ze wsi. Taka jest Polska, i każdy polski patriota musi to wiedzieć, my polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości jeżeli chodzi o poziom życia i poziom szans to jeszcze cel nie osiągnięty, a to jest nasz cel, mówiiśmy o tym wielokrtotnie i będziemy w tym kierunku iść. Służyć temu będą najróżniejsze przedsięwzięcia. Będzie ich naprawdę wiele. Ja na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Nową definiję, załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go. To dziś szczególnie ważna bariera dla ludzi już zmęczonych Ci, którzy mają następców czy też naturalnych, czy też innych. To naprawdę bardzo ważne. – mówił Jarosław Kaczyński.

Podczas przemówienia prezesa Prawa i Sprawiedliwość padły deklaracje dotyczące m.in. tzw. Kodeksu Rolnego zwrotu za akcyzę.

- Chcemy też opracować kodeks rolny. Ale są też inne przedsięwzięcia, jak sądzę istotne. Zacznę od takiego drobnego. Zwrot za akcyzę od hektara będzie o 10% podwyższony. Niby 10 złotych ale też się liczy. Ale przede wszystkim ukrócimy wszelkiego rodzaju procedury, wszelkiego rodzaju biurokrację, która jest związana z prowdzeniem produkcji rolnej. Począwszy od rejestracji maszyn a skończywszy na dopłatach, wnioskach o dopłaty i podatkach

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego i jego partii bardzo ważnym aspektem mającym pomóc w podniesieniu jakości życia na wsi jest cyfryzacja.

- Zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację, to bardzo ogromna część naszego pogramu w ogóle. Ale ta cyfryzacja ma mieć miejsce także i na wsi. Każdy urząd gminny, który będzie chciał się scyfryzować, zostanie zcyfryzowany. I to naprawdę bardzo ułatwi wykonywanie tych zadań które wiążą się z prowadeniem gospodarki rolnej to jest kwestia dzisiaj naprawdę istotna. I takich działań zmierzających do tego by polskim rolnikom działo się lepiej jest więcej. Spółki energetyzne dla rolników, spółdzielnie z możliwością stosowania intrumentów finansowych dających możliwość inwestycji, to też posunięcia właśnie z tej dziedziny. To razem z innymi kwestiami dotyczącymi nie tylko rolnictwa ale też całej wsi będzie naprawdę wieś i małe miasta szybko zmieniało – deklarował podczas przemówienia prezes PIS.

Kolejnym tematem podjętym przez Jarosława Kaczyńskiego podczas dzisiejszej prezentacji Nowego Ładu, była kwestia połączeń kolejowych i autobusowych w małych miejscowościach i na wsi oraz gazyfikacja i wodociągi oraz system kanalizacji.

- Oczywiście wszystkich tych posunięć nie jestem w stanie wymienić. Powiem tak: połączenia kolejowe między małymi miastami i wsiami, co oznacza, że będzie możliwość dojechania z pomocą jednego biletu do jakiejś małej miejcowości koleją, a stamtąd już autobusem na wieś. To gazyfikacja, wodociągi i kanalizacja dla bardzo wielu polskich wsi. To gazyfikacja która tam gdzie sieć gazowa jeszcze nie dotrze będzie polegała na tworzeniu takich kolektorów, gdzie będzie gromadzonygaz dla dajmy na to dwustu gospodarstw. Czyli z punktu widzenia domowego będzie to wyglądało tak jakby rurociąg był, aż do czasu gdy dociąniemy te rurociągi wszędzie gdzie trzeba. To samo dotyczy oczywiście wodociągów no i może nieco trudniejsza sytuacja w nieco bardziej rozrzedzonych terenach również kanalizacja. Ale w tym kierunku będziemy iść – mówił Jarosław Kaczyński, który obiecał również inwestycje dotyczące życia kulturalnego oraz sportu.

- To są bardzo liczne inwestycje typu kulturalnego i sportowego, cztery tysiące świetlic, między innymi boiska, sto basenów i trzysta boisk w gminach gdzie ich dotąd nie ma. Ale cały ten plan dotyczący nie tylko terenów wiejskich i małomiasteczkowych to trzy tysiące sześćset boisk, które będą poddane rewitalizacji. To już niezaleśnie od tego wsparcie inwestycyjne dla każdej gminy. To naprawdę bardzo, bardzo wiele przedsięwzięć, które życie na wsi będą zmieniały. Bo do tego dochodzą przecież jeszcze drogi, do tego dochodzą także wszelkiego rodzaju przedzięwzięcia społeczne jak budowa domów opieki, i takich stałych lub częściowych ośrodków dla ludzi starszych. Krótko mówiąc będziemy mieli w ciągu tego 10-lecia inną wieś, inne małe miasteczka niż były dotąd – powiedział prezes PIS.

(rpf) pp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama