fbpx
KRIR: Wniosek o wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry fot. Adobe Stock

KRIR: Wniosek o wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry

Napisał  Maj 18, 2021

17 maja 2021 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki o podjęcie działań mających na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry.

Obecnie rolnik otrzymuje odszkodowanie wyłącznie za drzewa, które zostały powalone przez bobry i użyte do budowania żeremi. W przypadku uszkodzeń drzew dokonanych przez bobry pozostawionych w miejscu upadku, według opinii urzędników odpowiedzialnych za szacowanie szkód spowodowanych przez te zwierzęta, odszkodowanie nie należy się, gdyż rolnik może wykorzystać pozyskane w ten sposób drewno do własnych celów.

Zdaniem samorządu rolniczego, założenie, jako by rolnik był zainteresowany pozyskaniem drewna, niezależnie z jakiego rodzaju drzewa ono pochodzi, jest błędne. Wielokrotnie zdarza się, że bobry niszczą drzewa, które były cenne dla danej nieruchomości. Powalone przez bobry drzewa stanowią problem nie tylko logistyczny, związany z koniecznością zagospodarowania drewna i posprzątania miejsca, ale również wymaga poniesienia kosztów nowych nasadzeń.

W związku z tym zasadnym jest wypłata odszkodowań za wszelkie upadki drzew spowodowane przez bobry, ponieważ takie szkody związane są z dużymi nakładami na ich usunięcie.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij: