14,6°C

reklama
reklama
Puda: Strategia zwalczania grypy ptaków zaczyna przynosić dobre efekty fotolia

Puda: Strategia zwalczania grypy ptaków zaczyna przynosić dobre efekty

Napisał  Maj 20, 2021

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o wdrożeniu nowej strategii zwalczania grypy ptaków oraz o powołaniu w tym celu na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza.

Musimy zmienić strategię walki z grypą ptaków, a docelowo także z ASF – uzasadnił zmianę na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii minister Grzegorz Puda. O strategii zwalczania wirusa grypy ptaków mówili podczas specjalnej konferencji prasowej nowo powołany główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Nowa strategia walki z grypą ptaków. Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz poinformował o nowej strategii walki z grypą ptaków. Jej głównymi elementami będzie:
- bieżący monitoring sytuacji;
- wczesne wykrywanie wirusa;
- utworzenie 3 laboratoriów;
- realizacja procedur;
- przyspieszenie i większa mobilność działań;
- program szkolenia hodowców drobiu dot. przestrzegania zasad bioasekuracji;
- tworzenie map ryzyka.

Nowe procedury zwalczania chorób zwierząt mają przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej likwidacji ognisk choroby. Jeszcze w tym roku zostaną wyznaczone trzy nowe laboratoria do prowadzenia badań. – Elementem nowej strategii będzie wyznaczenie trzech kolejnych laboratoriów, aby PIWET-PIB mógł skupić się wyłącznie na badaniach diagnostycznych próbek pochodzących z podejrzeń. Jednym z filarów skutecznego zwalczania grypy ptaków jest właśnie szybka diagnostyka i natychmiastowa likwidacja zarażonych stad drobiu – podkreślił prof. Krzysztof Niemczuk.

Niemczuk zwrócił uwagę, że nowoczesne metody badawcze, jakimi dysponuje instytut pozwolą dokładnie określić źródło i rodzaj pochodzenia wirusa, a nawet kto mógł go przenieść.– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Według niego wirus zostanie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni. Szef inspekcji weterynaryjnej poinformował również, że w tym celu niezbędne jest wzmocnienie obsady w powiatowych inspektoratach. Zwłaszcza w tych powiatach, na terenie których istnieje największe zagrożenie wirusem.

Odszkodowania i środki UE na walkę z wirusem. Podczas konferencji zapewniono również, że w gospodarstwach, w których były przestrzegane zasady bioasekuracji hodowcy otrzymają należne im odszkodowania za likwidowane stada. Minister zwrócił uwagę, że tegoroczny przebieg grypy ptaków jest wyjątkowy i dotyczy praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też resort będzie zabiegał, wraz z innymi krajami, o uruchomienie środków unijnych na walkę z wirusem. – Będzie to jednak możliwe dopiero po całkowitym wyeliminowaniu wirusa i uznaniu kraju jako wolnego od tej choroby – podkreślił Grzegorz Puda.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj