14,6°C

reklama
reklama
Ministerstwo Klimatu: Podłoże po produkcji boczniaka nie jest odpadem fot. Adobe Stock

Ministerstwo Klimatu: Podłoże po produkcji boczniaka nie jest odpadem

Napisał  Cze 07, 2021

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podłoże po produkcji boczniaka nie stanowi odpadu – stanął na stanowisku minister klimatu i środowiska. Miejmy nadzieję, że rolnicy zajmujący się produkcją boczniaka nie będą już więcej narażeni na nieprzyjemności i kary w związku z różnorodnymi interpretacjami przepisów w tym zakresie.

Minister Klimatu i Środowiska przekazał Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska stanowisko w sprawie poprawnego kwalifikowania podłoża po uprawie grzybów boczniaka.

W stanowisku stwierdza się, że przepisów ustawy o odpadach nie stosuje się do biomasy w postaci naturalnych substancji, niebędących niebezpiecznymi, pochodzących z produkcji rolniczej lub leśnej, jeżeli jednocześnie zostanie sprawdzone, że zostały spełnione warunki postawione w art.2 ust. 6 litera c ustawy o odpadach, że biomasa taka wykorzystywana jest w rolnictwie, leśnictwie lub do produkcji energii z takiej biomasy za pomocą procesów lub metod, które nie są szkodliwe dla środowiska ani nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Minister zobowiązał Głównego Inspektora do wydania jednolitych wytycznych dla Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w sprawie poprawnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwalifikowania pozostałości po uprawie grzybów boczniaka.

Zarówno wyniki badań naukowych, jak i praktyka rolnicza pokazują, że pozostałości po uprawie boczniaka są uszlachetnioną biomasą łatwo rozkładającą się w glebie i zwiększającą zawartość próchnicy. Charakteryzują się dużą pojemnością wodną, co w pewnym stopniu zapobiega skutkom suszy, mają też zdolność do gromadzenia azotanów, makro i mikroelementów.

W związku z tym podłoże wykorzystane w produkcji boczniaka nie jest odpadem (w rozumieniu ustawy o ochronie środowiska), ale cennym nawozem dla rolnictwa.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj