21,5°C

reklama
reklama
„Program dla szkół” zagrożony. Rząd proponuje dostawcom niższe stawki fot. Fotolia

„Program dla szkół” zagrożony. Rząd proponuje dostawcom niższe stawki

Napisał  Cze 21, 2021

Pod koniec maja premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które obniża stawki za dostarczenie produktów spożywczych w ramach „Programu dla szkół” dla dzieci z klas I–V w szkołach podstawowych. Dostawcy mówią jasno: tak niskie stawki są nie do przyjęcia!

W „Programie dla szkół” bierze udział około 14 tys. polskich szkół. Dzięki niemu od kilkunastu lat dzieci dostają porcję mleka i jego produktów oraz świeżych owoców i warzyw.

Program obejmuje dostawy jogurtów, kefirów, serków, owoców i warzyw. W ubiegłym roku szkolnym stawka dopłat za porcję mleczną oraz owocowo-warzywną ustalona była na poziomie 73 groszy. Na kolejny rok szkolny 2021/2022 rząd proponuje stawkę 0,68 groszy za porcję. Dostawcy podkreślają, że koszty wzrosły kilkanaście procent i proponowane stawki są nieopłacalne. Dla branży mleczarskiej, tak niskie stawki są całkowicie nie do przyjęcia.

W związku z zaistniałą sytuacją, Porozumienie dla Mleczarstwa, jako wspólny głos wszystkich organizacji mleczarskich, wystosowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawiają swoje racje i propozycje. Sygnatariusze tworzący „Porozumienie dla Mleczarstwa” tj. Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Związku Polskich Przetwórców Mleka, Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, Polskiej Izby Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka tj. organizacji reprezentujących zarówno przetwórców oraz producentów mleka, jednocześnie podkreślają, że treść nowego rozporządzenia nie była w żaden sposób konsultowana z branżą mleczarską, mimo że w poprzednich latach dochodziło do regularnych spotkań w tej sprawie, a organizacje branżowe dotychczas miały okazję przedstawić swoje stanowisko w sprawie stawek pomocy.

29 czerwca 2021 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma odbyć się spotkanie dla zainteresowanych dostawców oraz przedstawicieli związków, stowarzyszeń, fundacji. Podczas spotkania omówione zostaną kwestie związane z zasadami wyznaczania stawek pomocy za dostawy produktów do szkół vs. wprowadzenie przetargów na dostawy (centralnie, regionalnie), możliwości dostaw produktów ekologicznych oraz związane z tym dodatkowe wymogi/warunki oraz potencjalny udział dostawców w towarzyszących działaniach edukacyjnych.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

Udostępnij:

Skomentuj