21,5°C

reklama
reklama
1/5

Trwa liczenie strat po pożarze w Nowej Białej, premier obiecuje pomoc

Napisał  Cze 21, 2021

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie pomocy dla pogorzelców w Nowej Białej w Małopolsce. Ma ona obejmować nie tylko wsparcie finansowe, ale również szybkie odbudowanie spalonych domów i zakup sprzętu rolniczego.

- Chcę powiedzieć przede wszystkim mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli. Nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach. Pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, odbudowie zabudowań gospodarczych - mówił w Nowej Białej premier Mateusz Morawiecki. Straty mają zostać oszacowane w najkrótszym możliwym czasie, premier zapowiedział też zmianę w prawie, by pogorzelcy mogli szybko zacząć odbudowywać budynki: - Będzie potrzebna bardzo szybka ścieżka pozwoleń na budowę. Ta zabudowa jest objęta procedurami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a to oznacza znaczące przedłużenie procedury. Zrobię wszystko, aby odpowiednim rozporządzeniem rady ministrów umożliwić odbudowę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych – zapewniał na miejscu pożaru premier.

Wiele spalonych budynków to gospodarstwa rolne. Ludzie stracili nie tylko domy, ale również budynki gospodarcze, zwierzęta, sprzęt rolniczy. Pomoc ma być również udzielona na zakup nowego sprzętu.

Przypomnijmy, w miejscowości Nowa Biała w Małopolsce spłonęło kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. Ciasna, drewniana zabudowa, stodoły wypełnione słomą zwiezioną z łąk spowodowały błyskawiczne rozprzestrzenienie się ognia. Ludzie mówili o piekle na ziemi.
Pożar objął łącznie ponad hektar powierzchni, a w jego gaszeniu wzięło udział ponad 450 strażaków PSP i OSP.

Pożar zniszczył całkowicie lub częściowo 25 w większości drewnianych budynków gospodarczych i 21 budynków mieszkalnych.

(rpf) jp

Udostępnij:

Skomentuj