fbpx
KRIR: Co z nieruchomościami rolnymi z gospodarstw, które nie wyłączyły 30% dzierżaw? fot. Paweł Pąk

KRIR: Co z nieruchomościami rolnymi z gospodarstw, które nie wyłączyły 30% dzierżaw?

Napisał  Lip 06, 2021

Zarząd KRIR poinformował w komunikacie prasowym, że w dniu 2 lipca 2021 r. realizując wniosek przyjęty na VIII posiedzeniu KRIR, które odbyło się 24 czerwca 2021 r., zwrócił się do Dyrektor Generalnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa M. Gośniewskiej-Kola, w związku z realizacją art. 4 ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw dotyczącego tzw. wyłączeń 30%, o przedstawienie w układzie wojewódzkim wykazu gruntów, których dzierżawcy nie wyłączyli 30%, a których dzierżawy kończą się w 2023 i 2024 r.

Do samorządu rolniczego docierają informacje o lokalnych inicjatywach politycznych zmierzających do wydzielenia gruntów z gospodarstw dzierżawiących grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które nie wyłączyły 30% z dzierżaw, a ich termin upływa w 2023 lub 2024 roku. Organizowane są spotkania rolników z lokalnymi działaczami politycznymi, podczas których obiecuje się rolnikom, że po wygaśnięciu umów dzierżawy, będą wydzierżawiane grunty z takich gospodarstw.

Dlatego KRIR zwrócił się do Dyrektor KOWR o niezwłoczne i jednoznaczne poinformowanie KRIR co do potencjalnych zamiarów podziału gruntów wracających do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w najbliższych latach w trybie ww. przepisów.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij: