fbpx
1/16

Rolnik z Podlasia: To jest po prostu dramat!

Napisał  Lip 18, 2021

Nad naszym krajem od kilkunastu dni przetaczają się fronty atmosferyczne niosące ze sobą wyładowania, nawałnice, intenstywne opady deszczu z gradem oraz silny, porywisty wiatr. 17 lipca 2021 roku przez gminy Wizajny (woj. podlaskie) oraz Dubieninki (woj. warmińsko-mazurskie) przeszła nawałnica.

Od naszego czytelnika Mirosława z powiatu suwalskiego otrzymaliśmy informację o bardzo dużych zniszczeniach po nawałnicy w gminie Wizajny (woj. podlaskie, pow. suwalski) oraz gminie Dubeninki (woj. warmińsko-mazurskie, powiat Gołdapski).

Rolnicy gospodarujący w tym regionie mają pola położone na pograniczu obu województw. Skala zniszczeń jaka dotknęła ich uprawa jest bardzo duża.

- Zdarzyło się to wczoraj między godziną 16.00 a 17.00 i trwało około godziny, żywioł dotknął kilka gospodarstw – relacjonuje wczorajsze zdarzenia p. Mirosław – my mieszkamy w podlaskim, w gminie Wizajny, pow. Suwałki, a pola leżą częściowo w gminie Dubeninki, woj. warmińsko-mazurskie. Straty w kukurydzy sięgają do 90%, pocięte przez grad i zwałowane przez deszcz, drogi do pola odcięte – dodaje poszkodowany rolnik.

Poza uszkodzeniami w infrastrukturze nawałnica pozostawiła po sobie duży obraz zniszczeń w uprawach okolicznych rolników.

- Dokładnie to jest 7 gospodarstw dotkniętych żywiołem, zniszczeniu uległo około 250 hektarów kukurydzy, 40 hektarów zbóż i około 25 hektarów koniczyny na ziarno – wylicza pan Mirosław - dzisiaj była komisją z gminy, spisali szkody i jutro mają zgłaszać do wojewody podlaskiego, część upraw nie jest ubezpieczona, to jest po prostu dramat – dodaje poszkodowany rolnik.

Obecna sytuacja atmosferyczna w Polsce
Polska będzie w słabogradientowym obszarze ciśnienia. Od Mazur po Śląsk i Małopolskę przebiegać będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który rozdzieli upalne powietrze zwrotnikowe na wschodzie kraju od polarnego morskiego na pozostałym obszarze. Ciśnienie bez większych zmian – podaje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i miejscami burzami, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C.
Wiatr słaby, okresami umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. Podczas burz możliwe porywy do 80 km/h. Olsztyn 24°C Suwałki 26°C Białystok 27°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami możliwe słabe przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C.
Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.
Poznań 25°C Gorzów Wlkp. 24°C Toruń 26°C
Kalisz 25°C Bydgoszcz 25°C Zielona Góra 24°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, zwłaszcza na wschodzie i południu. Lokalnie grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 50 mm, a na południowym wschodzie regionu do 60 mm.

Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 31°C na wschodzie.
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h.
Warszawa 28°C Łódź 25°C Lublin 30°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Początkowo na wschodzie zanikające przelotne opady deszczu; lokalnie burze, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burzy do 20 mm, a na wschodzie regionu do 50 mm.

Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, w rejonach podgórskich miejscami około 23°C.
Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
Wrocław 27°C Jelenia Góra 25°C Legnica 27°C
Opole 26°C Katowice 26°C Częstochowa 26°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 50 mm.
Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, w rejonach podgórskich od 22°C do 25°C, wysoko w Bieszczadach od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 14°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.
Kraków 26°C Kielce 28°C Rzeszów 29°C Zakopane 24°C

(rpf) kp / Źródło: Czytelnik / IMiGW

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!