fbpx

Rząd bierze się za ASF? Program odbudowy gospodarstw wkrótce w Sejmie

Napisał  Lip 19, 2021

Resort rolnictwa rozpoczął prace nad planem odbudowy gospodarstw po ASF. Założenia programu mają zostać przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach programu mają zostać wdrożone nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją Ministra Grzegorza Pudy program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw. Szczegóły programu poznamy podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie.

Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami afrykańskiego pomoru świń, skupiający niezbędne dane i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych w tym zakresie przez Państwo.

W skład zespołu opracowującego ten program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

Jednocześnie resort rolnictwa poinformował, że planowane jest utworzenie nowego laboratorium w województwie łódzkim. 19 lipca br. uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: