fbpx
Puda: Będą środki dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek ASF fot. MRiRW

Puda: Będą środki dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek ASF

Napisał  Lip 21, 2021

Podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda powiedział, że program odbudowy gospodarstw po ASF zapewni nie tylko doraźną pomocą dla rolników, ale będzie stanowił przede wszystkim długofalową strategię na przyszłość. Co przewiduje strategia programu?

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o szczegółach programu odbudowy gospodarstw po ASF: – W ramach programu będą wdrażane nowe oraz modyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Założenia programu obejmują instrumenty zapewniające realizację działań związanych z:
- bioasekuracją;
- eliminacją zjawiska niższej ceny;
- osłoną zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych;
- wsparciem w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw;
- kredytami i pożyczkami na odbudowę stada po wystąpieniu ASF.

Program zawiera również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw: – Mamy rozwiązanie dotyczące kredytów i pożyczek. To bardzo istotne, aby rolnicy również mogli korzystać z bardzo preferencyjnych elementów finansowych – finansowania lub zakupu, czy samego zabezpieczania się przed ASF – podkreślił Puda.

Na jakie wsparcie będą mogli liczyć rolnicy? Minister Grzegorz Puda poinformował, że będą środki na wsparcie dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku wystąpienia ASF. Budżet programu odbudowy gospodarstw dotkniętych ASF to około 200 mln zł, w tym 150 mln zł na wsparcie bezpośrednie, a 50 mln zł na bioasekurację.

Środki obejmą:
- zakup maszyn i urządzeń do przetwarzania, przechowywania, magazynowania i wprowadzania do obrotu produktów;
- zakup specjalistycznych środków transportu do przewozu produktów lub do dystrybucji żywności;
- zakup maszyn i urządzeń, materiałów budowlanych lub usług związanych z rozbudową infrastruktury zakładów, w tym zrównoważonych i innowacyjnych technologii oraz inwestycji gospodarki obiegu zamkniętego.

Wojna z wirusem poprzez wzmocnienie kadry inspekcji weterynaryjnej. Obecny na konferencji główny lekarz weterynarii Mirosław Welz podkreślił potrzebę wzmocnienia kadrowego inspekcji weterynaryjnej: – To jest wojna z wirusem. Żeby wygrać wojnę trzeba dysponować armią. Konieczne jest wsparcie działań zmierzających do wzmocnienia kadrowego inspekcji weterynaryjnej. Musimy mieć większą armię, żeby stawić temu czoła i musimy działać również w pełnej świadomości dla producentów.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

 

Udostępnij: