1/9

Z ostatniej chwili: Wielkopolska - samochód ciężarowy uderzył w kombajn

Napisał  Lip 22, 2021

Nieopodal skrzyżowania drogi krajowej numer 92 i drogi ekspresowej S5 w miejscowości Kostrzyn (woj. wielkopolskie, powiat poznański, gm. Kostrzyn) prawdopodobnie w kombajn marki John Deere jadący drogą nr 92 wjechał samochód ciężarowy marki Scania z naczepą.

Zdarzenie miało miejsce dziś 22 lipca 2021 roku ok. godziny 22:30. Samochód ciężarowy jadący w kierunku Poznania wjechał w wózek z hederem ciągniony przez kombajn.

Gdy pojawiliśmy się na miejscu zdarzenia (zlokalizowane blisko siedziby naszej redakcji) za kombanem stał odczepiony od niego wózek od hedera, a za nim na asfalcie leżał uszkodzoony heder, który prawdopodobnie spadł w wyniku oderzenia ciężarówki, która stała tuż za nim. Na miejscu zdarzenia pojawili się funkcjonariusze policji.

>>>> Czytaj również: Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez przyczepę rolniczą

W wyniku uderzenia uszkodzone zostało również auto ciężarowe, które ma zniszczony przód i bok karoserii oraz zbitą szybę.

Prace polowe ruszyły pełną parą. Na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę i inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu.

Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią.

Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego.

(rpf) pp

Udostępnij:

Skomentuj