fbpx
Żniwa 2021: Zderzenie kombajnu z samochodem osobowym fot. KMP Ostrołęka

Żniwa 2021: Zderzenie kombajnu z samochodem osobowym

Napisał  Lip 24, 2021

Maszyny rolnicze na drogach to widok, który można spotkać praktycznie przez cały rok, z pominięciem kilku miesięcy zimowych. Największe z nich, czyli kombajny wyjeżdżają najczęściej w okresie letnim kiedy trwają żniwa. Są to pojazdy bardzo szerokie i nawet z hederem ciągniętym na specjalnym wózku z kombajnem i tak zajmują ponadstandardową szerokość jezdni.

Okazuje się, że stanowi to problem zarówno dla kombajnistów jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. 22 lipca na terenie gminy Goworowo (woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki, gm. Odorowo), samochód osobowy marki Toyota, zderzył się z komajnem zbożowym z hederem zaczepionym na przodzie, czyli niezgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym.

Wstępne ustalenia policjantów wskazuje, że kierujący kombajnem jadąc w kierunku Szczawina od trasy K- 60 uszkodził bok jadącej z naprzeciwka toyoty. Na szczęście żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

>>> To może Ciebie zainteresować: Z ostatniej chwili: Wielkopolska - samochód ciężarowy uderzył w kombajnZ ostatniej chwili: Wielkopolska - samochód ciężarowy uderzył w kombajn

Wraz z Policją przypominamy, że według obowiązującego prawa, kombajnem z hederem z przodu można jeździć wyłącznie podczas wykonywania prac na polu!

Na drogach możemy zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. W związku z tym ostrołęccy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Uczulamy, że prowadzących maszyny rolnicze również obowiązują zasady ruchu drogowego. Rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. W przeciwnym wypadku kombajnista popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych

>>> To może Ciebie zainteresować: Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez przyczepę rolniczą

Nie zapominajmy, że w okresie wakacji trwają wzmożone prace związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych i pośpiech, bądź wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.

Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo.

Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań i skutków swojego działania – ostrzega podkom. Tomasz Żerański z Ostrołęckiej komendy.

Kolejny raz przypominamy, że to właśnie my dorośli powinniśmy myśleć nie tylko za siebie, ale także za nasze pociechy. Chwila pośpiechu, bądź lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak pokazują poprzednie lata może mieć tragiczny finał.

(rpf) kp / Źródło: KMP Ostrołęka

Udostępnij:

Skomentuj