fbpx
1/3

Okiem rolnika: Po ile teraz pszenica?

Napisał  Lip 26, 2021

Rosną ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej z nowych zbiorów. Według danych z rynków, w zależności od regionu Polski, rolnicy otrzymują teraz za nią od 740 do 920 zł netto za tonę. Biorąc jednak pod uwagę wysokie koszty produkcji, zysk ze sprzedaży jest niższy niż w ubiegłym roku.

W ciągu ostatniego tygodnia średnia stawka za pszenicę konsumpcyjną wzrosła o ponad 10 zł/t., dając średnią cenę 817,76 zł netto za tonę. Nie oznacza to jednak większego zysku dla rolników – ceny nawozów i paliwa są obecnie tak wysokie, że w kieszeni rolników zostaje de facto mniej niż przed rokiem.

Ci, którzy posiadają magazyny, zastanawiają się czy nie przechować pszenicy przez kilka miesięcy i sprzedać zboże zimą po wyższej cenie.

Pan Michał z Wielkopolski zadał pytanie na Forum Okiem Rolnika: Jakie są obecnie ceny pszenicy w skupach?

Rolnicy odpowiedzieli:
- Lubelskie, Zamość – 899 zł brutto,
- Wielkopolska, okolice Opatówka – 830 zł,
- Mazowieckie, Lubiejewo – 860 zł brutto,
- Warmińsko-mazurskie, Kętrzyn – 820 zł,
- Świętokrzyskie, Opatów – 800 zł brutto.

Wszyscy rolnicy podkreślają jednak, że ceny skupu są i tak niskie w porównaniu do nakładów.

Pan Wojtek z Lubelszczyzny napisał, że nawóz i paliwo jest takie drogie, że wychodzi cena po 650 zł tak jak kilka lat temu.

Pani Ilona również dodaje: Ceny nawozów koszmar. W tamtym roku jeszcze jako tako, a dziś drugie tyle. Co z tego że pszenica kosztuje, mąż kupuje holist na jesień. Dzwoniłam do firm - cena drugie tyle w tej chwili.

Rolnicy w większości są zgodni co do tego, aby przechować zboże – w miesiącach zimowych za pszenicę można bowiem dostać od 20 do 30% więcej niż zaraz po żniwach. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem dla rolników posiadających silosy i magazyny do przechowania zboża.

Rolnicy podkreślają, że jest to dobra lokata kapitału i są pewni, że ceny za pszenicę wiosną przyszłego roku wzrosną ze względu na słabe tegoroczne plony i brak zapasów pszenicy na świecie.

Jednak tutaj też pojawia się pewne ryzyko. Jak zwraca uwagę pan Mateusz na Forum Okiem Rolnika: Rok do roku nierówny. To że w zeszłym sezonie tyle podskoczyła cena to nie znaczy. że w tym tak będzie. Ile było takich, że w żniwa lepsza cena jak na wiosnę..

(rpf) jp / Źródło: Forum Okiem Rolnika

Udostępnij:

Skomentuj