14,6°C

reklama
reklama

Żniwa w Wielkopolsce na półmetku. Plony o 30% niższe

Napisał  Lip 27, 2021

Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że w województwie wielkopolskim zebrano około 40% zbóż. Plony jak na razie są niższe o 30% niż zazwyczaj. Najsłabiej plonuje żyto.

Jęczmienie i żyta w województwie wielkopolskim są już w zasadzie skoszone, rzepaki prawie, a obecnie rolnicy koszą pszenicę i przymierzają się do zbiorów pszenżyta. Szacuje się, że w tej chwili w regionie zebrano ok. 40% zbóż.

Plony jak na razie są jednak niższe o ok. 30% niż zazwyczaj. W przypadku rzepaku zbiory wynoszą ok. 2,8-3,2 t/ ha, jęczmień w zależności od rodzaju gleby od 3,5 t na słabszych glebach, do 7 t/ha na glebach o lepszej klasie bonitacyjnej. Pszenica i pszenżyto – plony podobnie jak w przypadku jęczmienia w zależności od rodzaju i klasy gleby od 4,5 do nawet 7,5 t/ha. Z informacji jakie zebrała Wielkopolska Izba Rolnicza wynika, że najsłabiej plonuje żyto, w niektórych regionach województwa wielkopolskiego rolnicy zebrali ok. 1,5 – 2 t/ha.

Niestety z uwagi na sytuację pogodową jakość ziaren jest nie najlepsza. Wiele ziaren jest niewyrośniętych, małych. Kłosy co prawda są wypełnione, ale małymi, zaschniętymi ziarnami. Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków.

Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie. Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł), aza tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Obecnie trwają również zbiory rzepaku ozimego. Z informacji podawanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2 200 do 2 450 zł/t.

Pomimo wyższych cen, w kieszeni rolnika zostanie tyle samo co w roku ubiegłym lub mniej. Zadecydują o tym niższe plony, kiepska jakość ziarna oraz wyższe koszty produkcji. Producenci trzody chlewnej też mają o czym myśleć. Przepuszczanie drogiego zboża i pasz przez żołądek taniego tucznika może nie dawać oczekiwanego wzrostu wartości dodanej z produkcji rolniczej z gospodarstwa.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj