IUNG zaprasza na „Dzień kukurydzy, soi i sorgo” fot. IUNG

IUNG zaprasza na „Dzień kukurydzy, soi i sorgo”

Napisał  Lip 27, 2021

10 września 2021 r. w gospodarstwie Osiny na Puławach odbędzie się zorganizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa „Dzień kukurydzy, soi i sorgo”. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani tą tematyką. Co przewiduje program?

Dzień kukurydzy, sorga i soi to wydarzenie cykliczne, które ma wieloletnią historię. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, poza gronem swoich ekspertów, zaprasza na wydarzenie naukowców i praktyków z innych jednostek, doradców, izby rolnicze, przedstawicieli administracji państwowej i terytorialnej, plantatorów, firmy, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką spotkań.

W poprzednich edycjach, poza prezentacjami ekspertów, uczestnicy mogli m.in. zapoznać się najnowszymi odmianami kukurydzy, zobaczyć jej zbiór, pracę mulczera, zakiszanie ziarna w rękawach oraz siew pasowy a także zapoznać się z najnowszą ofertą firm produkujących sprzęt rolniczy. Prezentowano zagadnienia nie tylko z zakresu uprawy oraz ochrony kukurydzy i soi, ale również tematy inne np. dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

Na polach doświadczalnych RZD „Kępa” w Gospodarstwie Osiny w 2021 r. planowana jest prezentacja:

- 50 odmian kukurydzy,
- 10 odmian sorga,
- 5 odmian soi,
- oferty 10 firm hodowlach,
- prezentacja oferty wydawniczej Wydawnictwa IUNG na stoisku obsługiwanym przez Dział Upowszechniania i Wydawnictw.Program wydarzenia:
11.00–11.20 Otwarcie.
11.20 –12.20:
-
Wybrane aspekty nawożenia kukurydzy w perspektywie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

- Produkcyjność kukurydzy uprawianej w systemie ekologicznym i integrowanym.
- Wydajna uprawa pożniwna przy udziale dużych ilości resztek pozbiorowych – program maszynowy firmy UNIA Sp. z o.o.
12.20–13.30 - Pokaz odmian – pole doświadczalne.
13.30–14.00 - Pokaz maszyn, narzędzi do uprawy i zbioru kukurydzy (siew pasowy – strip-till, ekstruder, zakiszanie ziarna w rękawach, zbiór kukurydzy).

(rpf) jp / Źródło: IUNG

Udostępnij:

Skomentuj