fbpx
W weekend pogoda będzie zmienna. Na południe Polski powrócą intensywne opady fotolia

W weekend pogoda będzie zmienna. Na południe Polski powrócą intensywne opady

Napisał  Lip 30, 2021

W piątek jeszcze słonecznie, jednak już w sobotę i niedzielę przybędzie chmur i pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, także z gradem. Na południu i południowym wschodzie opady mogą być intensywne, powodujące miejscami gwałtowne wezbrania w rzekach.

Sobota 31 lipca.
Polska będzie na skraju niżu znad Skandynawii. Z zachodu na południowy wschód przemieszczał się będzie pofalowany front atmosferyczny. Na południowym wschodzie pozostanie upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad pozostały obszar napłynie powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia. 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. W drugiej połowie dnia miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 25 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C. Wiatr na ogół słaby, południowo-zachodni i południowy. Podczas burz możliwe porywy do około 65 km/h.

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, tylko miejscami przejściowo duże i słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i miejscami burze. Lokalnie grad. Prognozowana suma opadów podczas burz od 20 mm na zachodzie do 50 mm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 26°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się, z przewagą południowo-zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, na wschodzie regionu opady o natężeniu silnym i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 24°C, wysoko w Beskidach od 17°C do 19°C, w szczytowych partiach Sudetów od 11°C do 13°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, początkowo południowo-zachodni, później zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/h.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, okresami o natężeniu silnym oraz burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 50 mm.

Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 23°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 22°C, na szczytach Tatr około 15°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 18°C do 21°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 65 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.

Niedziela 1 sierpnia. Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Skandynawii, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego wędrującego z zachodu na wschód. Południowo-wschodnie krańce będą w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, a pozostały obszar w chłodniejszej masie polarnej morskiej. Ciśnienie będzie wolno spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie na ogół umiarkowane. Okresami, głównie na wschodzie regionu, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21°C do 23°C, nad samym morzem miejscami około 20°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie regionu także burze. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie na ogół umiarkowane. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W burzach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na wschodzie regionu także burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C, w rejonach podgórskich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 26°C do 31°C, w rejonach podgórskich około 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

Udostępnij: