14,7°C

reklama
reklama
kurczaki na fermie produkcyjne fot. Adobe Stock

Ghana będzie importowała jeszcze więcej drobiu?

Napisał  Sie 03, 2021

Ghana – największy odbiorca mięsa drobiowego z UE – jest jednym z afrykańskich krajów, który obecnie mierzy się z rosnącymi zakażeniami grypy ptaków. Wszystko wskazuje na to, że państwo to będzie zmuszone do importu jeszcze większych ilości drobiu.

W Europie, póki co, nastąpiło wyciszenie grypy ptaków, jednak w innych częściach świata cały czas wirus ten powoduje straty. W Ghanie utylizowany jest drób i wprowadzane są środki ograniczające zagrożenie, w tym zakazy importu z innych państw Afryki.

Można domniemywać, że kraj, który jest w dużym stopniu zależny od importu mięsa drobiu, będzie potrzebował jeszcze większych dostaw z zagranicy. Jest to istotna informacja, ponieważ Ghana aktualnie jest największym odbiorcą mięsa drobiowego z Unii Europejskiej, mając 17 proc. udział w unijnym wywozie mięsa drobiowego do państw trzecich.

Z analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wynika, że od stycznia do maja 2021 roku unijni eksporterzy wysłali do Ghany 102,4 tys. ton mięsa drobiu, co oznacza aż 34 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020. Ghana w 2020 roku wskoczyła na pierwsze miejsce największych rynków zbytu poza obszarem celnym UE.

Kraj ten umocnił się na pierwszym miejscu wśród odbiorców europejskiego drobiu wyprzedzając Ukrainę i Filipiny. Sprzedaż do Ghany w ostatnich kilku latach charakteryzowała wysoka dynamika wzrostu. W 2017 roku sprzedaż eksportowa z UE do Ghany wyniosła 143,9 tys. ton, a w roku 2020 wzrosła do 213,9 tys. ton.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj