fbpx
UOKiK sprawdza czy doszło do zmowy cenowej w skupach jabłek fot. Adobe Stock

UOKiK sprawdza czy doszło do zmowy cenowej w skupach jabłek

Napisał  Wrz 02, 2021

UOKiK oraz Inspekcja Handlowa rozpoczęły kontrole w skupach jabłek. Działania te podyktowane są licznymi sygnałami o bardzo niskich cenach, jakie sadownicy otrzymują za swoje owoce w skupach.

Czy na rynku jabłek doszło do zmowy cenowej? UOKiK wraz z Inspekcją Handlową sprawdzają, czy ceny tych owoców są ustalane zgodnie z prawem. Jak powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, szczegółowo analizujemy sytuację na rynkach owoców. W tym roku, ze względu na wysoką podaż świeżych jabłek oraz poziom zapasów po zeszłorocznych zbiorach, ceny jabłek w skupach są bardzo niskie. Poleciłem inspektorom Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli w punktach skupu. Chcemy zbadać, czy trudnego położenia sadowników nie próbują wykorzystywać podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka, w szczególności poprzez zawarcie zmów cenowych czy nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej.

Kontrole realizowane będą w pierwszej kolejności przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Warszawie, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. Głównym celem działań kontrolnych jest zbadanie poziomu cen oraz sposobu ich ustalania. W najbliższych tygodniach kontrolerzy sprawdzą kilkadziesiąt punktów skupu w województwach przodujących w produkcji jabłek w kraju.

Oprócz trwającej kontroli, prezes UOKiK zwraca również uwagę na czynniki rynkowe, które mogą mieć wpływ na niskie ceny jabłek. Głównym powodem jest wysoka podaż owoców. Wynika ona z wysokich tegorocznych zbiorów oraz rekordowych zapasów jabłek zebranych w ubiegłym roku. Według danych Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek Światowego w lipcu 2021 r. zapasy jabłek w Polsce wynosiły 133 tys. ton, czyli 11 razy więcej niż w lipcu 2020 r. Były one również wyższe niż w lipcu 2019 r., a zatem w rok po rekordowych zbiorach z 2018 r.

Zdajemy sobie sprawę z rynkowych czynników wpływających na kształtowanie się cen owoców, jednak chcemy zweryfikować, czy punkty skupu oraz przetwórcy nie wykorzystują niezgodnie z prawem sytuacji rynkowej do dodatkowego zaniżania cen skupu jabłek – powiedział Chróstny.

(rpf) Julianna Makowska-Pąk / Źródło: UOKiK

Udostępnij:

Skomentuj