13,2°C

reklama
reklama

Problem suszy nie zniknął

Napisał  Wrz 03, 2021

Mimo ostatnich dość intensywnych opadów w niektórych regionach kraju i czasowej poprawie ilości wody w rzekach oraz wilgotności gleby w jej wierzchniej warstwie problem suszy nie zniknął.

O ile deszcz wypełnił retencję w górnym dorzeczu Wisły, a także Odry, to nadal w Polsce są regiony zagrożone suszą. Jest to, m.in. północno zachodnia i centralna część kraju, która w ostatnim czasie pozostawała w cieniu opadowym. Warto przypomnieć, że w województwie zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW-PIB przed suszą hydrologiczną. Stany wody, podobnie jak i przepływy, na rzekach w tej części kraju od dłuższego czasu są bardzo niskie.

Stan wody Warty w Poznaniu kształtuje się w strefie wód niskich górnych i w dniu 2 września br. wynosił 199 cm. W dorzeczu Odry stan wysoki zanotowano na Kłodnicy, Osobłodze, Baryczy i Nerze oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Bystrzycy, Strzegomce, Widawie, Bobrze, Kwisie, Warcie, Prośnie i Noteci. Stan niski obserwowano na Drawie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Warcie i Noteci.

W odniesieniu do całego kraju w niektórych miejscach przekroczony został stan alarmowy. Stan alarmowy został przekroczony na: - 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 107 cm w Oświęcimiu na Sole; - 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 24 cm w Krupskim Młynie na Małej Panwi. Stan ostrzegawczy został zanotowany na: - 51 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły; - 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry; - 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Dunaju.

Opady co prawda poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i w całym kraju według stanu na dzień 1 września wynosił powyżej 55% co jest bardzo korzystne z uwagi na zasiewy zbóż ozimych. Chwilowo wilgotność w na przeważającym obszarze jest nawet zbyt duża. Jednak j kiedy przeanalizujemy warstwę głębszą na poziomie 28–100 cm to wilgotność gleby nie jest już tak optymistyczna. Są co prawda rejony gdzie jest ona wystarczająca, ale w zasadzie cała zachodnia Polska i część centralna kraju boryka się z niedoborami wody w glebie.

Mapa wilgotności gleby tworzona jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej). Na podstawie danych z czujnika ASCAT satelitów Metop, określana jest wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej. Następnie za pomocą modelu ECMWF H-TESSEL Land Surface Model (Hydrology Tiled ECMWF Scheme for Surface Exchanges over Land) określany jest aktualny stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym dla warstwy 0-7 cm, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km.

(rpf) jp / Źródło: WIR / IUNG

Udostępnij:

Skomentuj