13,2°C

reklama
reklama

KE wstrzymuje miliardy dla Polski. Zaplanowane inwestycje zagrożone!

Napisał  Wrz 03, 2021

Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. Z 57 mld euro, 2,2 mld miało trafić na obszary wiejskie.

Komisja Europejska zakwestionowała polski Krajowy Plan Odbudowy w związku z wątpliwościami co do przestrzegania praworządności w Polsce. W podobnej sytuacji są Węgry. Jak powiedział wiceprzewodniczący KE, zarówno Polska, jak i Węgry nie spełniają europejskich warunków.

- Zwracamy się do Polski i Węgier o dodatkowe wyjaśnienia. Chcemy się upewnić, że wszystkie warunki rozporządzenia są spełnione. Musimy otrzymać te zapewnienia, zanim będziemy w stanie rozpatrzyć wniosek pozytywnie - poinformował wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda uważa, że przedłużające się negocjacje nie są niczym szczególnym i tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Innego zdania są jednak eksperci, którzy mówią jasno, że jeśli Polska nie uzna nadrzędności prawa unijnego nad krajowym środków z Funduszu Odbudowy po prostu nie otrzyma.

Pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy miały być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Z 57 mld euro, 2,2 mld (6%) miałoby trafić na obszary wiejskie, gdzie środki te byłyby wykorzystane m.in. na inwestycje samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich związane z budową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół, cyfryzację, rozbudowę połączeń autobusów zeroemisyjnych oraz poprawę w dostępie do opieki nad dziećmi do 3 roku życia.

- Jeśli negocjacje będą się przedłużać, to część tych inwestycji w ogóle nie powstanie. Nie zdążymy ich zrealizować, bo środki z Funduszu trzeba wydać do 2023 roku - mówił dla portalu money.pl dr Piort Buras z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW / money.pl

Udostępnij:

Skomentuj