fbpx

Grzegorz Puda dla TVP: Robimy wszystko co możliwe, by neutralizować szkody jakie powoduje ASF

Napisał  Wrz 07, 2021

Minister rolnictwa Grzegorz Puda w programie „O tym się mówi” na antenie TVP Info mówił o programie wsparcia dla producentów trzody chlewnej, którzy ucierpieli w związku z ASF. Minister zapewnił, że rolnicy ci mogą liczyć na wsparcie państwa.

– W ramach wsparcia chcemy dać możliwość zabezpieczeń dla rolników, czyli dać możliwość zwiększenia bioasekuracji przez dopłaty. Z drugiej strony, jeżeli ci rolnicy mogą już korzystać z bioasekuracji, to chcemy, by nawet producenci zdrowych świń mogli liczyć na wsparcie państwa w tym najtrudniejszym okresie – mówił dla TVP Info minister Grzegorz Puda.

Rządowy program walki z ASF, który został uruchomiony w sierpniu bieżącego roku kieruje środki w łącznej wysokości 200 mln zł na odbudowę trzody i stosowanie bioasekuracji. – ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu, zatem każdemu hodowcy przysługuje odszkodowanie – powiedział minister i dodał, że producenci trzody, których gospodarstwa ucierpiały w związku z ASF mogą skorzystać również z nieoprocentowanych kredytów na odbudowę swojego stada. Jednak, aby walka z ASF przyniosła efekty, potrzeba również skutecznych działań ze strony Związku Łowieckiego.

Od początku 2021 r. wykryto w Polsce 83 ogniska w stadach świń. Łącznie w wyniku tej choroby padło bądź zostało uśpionych ponad 33,5 tys. zwierząt.

(rpf) jp / Źródło: TVP Info

Udostępnij:

Skomentuj