13,2°C

reklama
reklama
Koło Gospodyń Wiejskich z warmińsko-mazurskiego zwycięzcą „Bitwy Regionów” fot. KOWR

Koło Gospodyń Wiejskich z warmińsko-mazurskiego zwycięzcą „Bitwy Regionów”

Napisał  Wrz 09, 2021

Tegoroczny konkurs kulinarny „Bitwa Regionów” wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu z województwa warmińsko-mazurskiego. Zwycięska drużyna przygotowała Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach.

Tegoroczna edycja konkursu po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 częściowo odbywała się w przestrzeni wirtualnej. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy mieli zaprezentować w formie wideo potrawę regionalną – danie związane z danym obszarem geograficznym, które wywodzi się z tradycji i zwyczajów kultywowanych na danym terenie. Uzupełnieniem prezentacji był opis przepisu i receptury danego dania na bazie polskich tradycyjnych produktów. Komisja konkursowa oceniła prace i wyłoniła 16 laureatów I etapu w każdym województwie. Drugi etap – to finał konkursu z udziałem zwycięzców I etapu. Finałowa ocena jury to składowa dwóch etapów: prezentacji filmowej wraz z opisem oraz prezentacji live wraz z komponentem wizualnym i smakowym podczas finału.

Potrawy były oceniane przez jury w składzie: Anna Gembicka (sekretarz stanu w MRiRW), Krzysztof Dec (zastępca dyrektora generalnego KOWR), Natalia Latocha (zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW) oraz zawodowi kucharze: Sebastian Olma i Tomasz Jakubiak. Zwyciężyło KGW z Durąga w województwie warmińsko-mazurskim. Zwycięska drużyna przygotowała Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach.

II miejsce przypadło KGW w Kowańczu „Sikoreczki” z województwa zachodniopomorskiego, za potrawę Topinambur na boczku. Na III miejscu znalazło się KGW „Różanka” z Kaniewa z województwa kujawsko-pomorskiego za Udo gęsie sadowników podawane z prażuchą po kaniewsku. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne: 5000 zł, 2000 zł i 1000 zł oraz nagrody rzeczowe.

W tegorocznej edycji przyznano również nagrodę w plebiscycie internetowym. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich z województwa opolskiego za prezentację dania: „Zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków oraz kaszą gryczaną okraszone sosem grzybowym”. Koło zdobyło aż 2022 głosy. Laureatkom nagrodę wręczyła Małgorzata Gośniowska-Kola, dyrektor generalna KOWR.

„Bitwa Regionów” to konkurs adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich wpisanych do rejestru prowadzonego przez ARiMR oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 618 drużyn.

(rpf) jp / Źródło: KOWR

Udostępnij:

Skomentuj