13,7°C

reklama
reklama
Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki prezentujący program odbudowy Polski Ład fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki: Polski Ład to także wielki program wsparcia polskiego rolnictwa

Napisał  Wrz 12, 2021

Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała o przyjęciu w ciągu ostatnich 100 dni 10 projektów, które wcześniej obiecał wdrożyć premier Mateusz Morawiecki. KPRM wymienia m.in. obniżkę podatków, odbudowę służby zdrowia, wsparcie dla rodzin i seniorów czy pomoc w realizacji programu mieszkaniowego.

Kancelaria premiera informuje, że kolejny krok to wejście planu w życie, zapewniając jednocześnie, że na realizację czekają kolejne projekty w ramach Polskiego Ładu.

- Wszystko po to, aby Polska mogła nie tylko wyjść z kryzysu COVID-19, ale także zrobić epokowy skok cywilizacyjny – imformuje KPRM.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział: - Polski Ład to program budowy Polski uczciwej, sprawiedliwej i dynamicznie się rozwijającej. Dzięki programowi nasz kraj ma być najlepszym miejscem do życia w Europie” – dodał szef rządu, dodając, że celem jest to, żeby Polska stała się miejscem, gdzie spełniać się będą aspiracje jej obywateli.

W Polskim Ładzie jest mowa również o rolnictwie, jak mówi premier to także wielki program wsparcia polskiego rolnictwa. - Wprowadzimy wyższe dopłaty do paliwa rolniczego oraz ułatwimy rolnikom bezpośrednią sprzedaż ich towarów – powiedział szef rządu.

Program zakłada, że od 1 stycznia 2022 r. rolnicy zyskają wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze:
- zwiększony zostanie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych;
- zwiększony zostanie też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Zmiany nastąpią również w rolniczym handlu detalicznym (RHD). Obecnie jest on możliwy jedynie na terenie województwa – tu, gdzie odbywa się produkcja lub ewentualnie na terenie sąsiedniego województwa.

- Po zmianach, rolnicy prowadzący RHD będą mogli sprzedawać żywność do zakładów prowadzących handel detaliczny, takich jak np. sklepy, restauracje czy stołówki na terytorium całego kraju.

- Podwyższona zostanie kwota przychodów zwolniona z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Dotyczy to przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy (z wyjątkiem produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym).

Zmiany przyczynią się do wzrostu dochodów rolników i zwiększenia możliwości rozwoju działalności RHD.

Obecny status programu:
- rozwiązania dotyczące paliwa rolniczego zostały przyjęte przez Radę Ministrów 30 lipca 2021 r. i mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.;
- rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego zostały przyjęte przez Radę Ministrów 30 lipca 2021 r. Obecnie toczą się nad nimi prace w parlamencie.

(rpf) pp / Źródło: KPRM

Udostępnij:

Skomentuj