13,2°C

reklama
reklama
Skąd pochodzą tuczniki importowane do Polski fot. Adobe Stock

Skąd pochodzą tuczniki importowane do Polski

Napisał  Wrz 13, 2021

Resort rolnictwa odpowiada: zarówno z państw, na których terenie występuje ASF, jak również z państw UE wolnych od tej jednostki chorobowej. I zapewnia, że ilość mięsa wieprzowego sprowadzonego z państw z ASF stanowi niespełna 30% całości przywożonego z terytorium UE.

Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że polskie zakłady przetwórcze importują na masową skalę żywiec wieprzowy z krajów zachodnich, głównie Belgii i Niemiec, zapełniając całkowicie swoje magazyny i zaprzestając skupu z hodowli krajowych – napisał w liście do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i zaapelował o zlecenie kontroli pochodzenia mięsa wieprzowego z importu.

Resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo izb poinformował, że przesyłki mięsa wieprzowego do Polski są realizowane zarówno z państw, na których terenie występuje ASF, jak również z państw Unii Europejskiej wolnych od tej jednostki chorobowej. I zapewnia, że ilość mięsa wieprzowego sprowadzonego z państw, gdzie stwierdzono ogniska ASF, stanowi niespełna 30% całości przywożonego z terytorium Unii Europejskiej mięsa wieprzowego. Aktualnie do państw członkowskich UE dotkniętych ASF należą: Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy oraz Grecja.

MRiRW dodaje, że obrót wewnątrzunijny mięsem wieprzowym pozyskanym od świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń odbywa się na zasadach określonych w przepisach unijnych. Przepisy te są stosowane na terytorium wszystkich państw członkowskich UE jako przepisy powszechnie obowiązujące.W sprawie zlecenia kontroli, resort rolnictwa odpowiada, że „powiatowi lekarze weterynarii na bieżąco realizują kontrole w zakładach przyjmujących mięso wieprzowe z innych państw członkowskich Unii Europejskiej w dowolnej formie (np. półtusze, ćwierćtusze, tusze podzielone na 3 części, podroby, mięso mielone, mięso oddzielone mechanicznie, elementy, mięsa drobne, itp.)”. I dodaje, że kontrole takie muszą posiadać charakter niedyskryminujący.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW / KRIR

Udostępnij:

Skomentuj