fbpx
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda fot. MRiRW

Minister Puda: Opozycja zamiast bezpodstawnej krytyki powinna przyjrzeć się faktom

Napisał  Wrz 17, 2021

Opozycja zamiast bezpodstawnej krytyki powinna przyjrzeć się faktom – czytamy na funpagu ministra Grzegorza Pudy w mediach społecznościowych. A fakty te według ministra przedstawiają się naprawdę imponująco. Skąd zatem tak mała popularność ministra wśród rolników i wniosek o wotum nieufności?

Grzegorz Puda podsumował pierwszy rok sprawowania przez siebie urzędu jako minister rolnictwa i rozwoju wsi. W podsumowaniu możemy przeczytać między innymi o: kwocie 10,7 mld zł na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy, 200 mln zł z programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie, zwiększeniu dopłat do paliwa rolniczego do 110 zł/ha, uwolnieniu rolniczego handlu detalicznego oraz ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Minister zapowiedział, że dobre zmiany dla rolnictwa będą kontynuowane.

Minister Puda cieszy się jednak niewielką popularnością wśród wielu rolników. Zarzucają mu oni brak skutecznej walki z ASF, „ustawki” podczas wizytacji gospodarstw promujących Polski Ład czy fałszowanie prawdziwego obrazu polskiej wsi. W obliczu dramatycznej sytuacji, głównie na rynku trzody chlewnej, w ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się fala rolniczych protestów zorganizowanych przez Agrounię. Podczas nich rolnicy oraz niektóre środowiska rolnicze wielokrotnie domagali się od ministra podjęcia rozmów na temat trudnej sytuacji w rolnictwie oraz skutecznych działań. Minister ani razu nie zdecydował się jednak wyjść do protestujących rolników uważając, że postulaty protestujących zostały już spełnione poprzez rządowe programy.

Sami rolnicy oraz niektóre instytucje rolnicze uważają, że zaproponowane przez Rząd rozwiązania pomocowe dla rolnictwa są niewystarczające, a sama pomoc ma charakter doraźny i nie rozwiązuje istoty problemu. „Za mało i za późno” - mówią. W tej chwili skutki ekonomiczne ASF są widoczne już gołym okiem - gwałtownie spada ilość stad trzody chlewnej, upadają kolejne gospodarstwa, a rolnicy przestają wierzyć, że może być jeszcze dobrze.

Pesymistyczne nastroje rolników udzieliły się również niektórym politykom. W sierpniu br. za sprawą Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu trafił wniosek o odwołanie ze stanowiska ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. W uzasadnieniu podano wówczas, że „nie przygotowuje projektów legislacyjnych, nie prowadzi dialogu z rolnikami, z organizacjami rolniczymi. Dziesięć miesięcy nic nierobienia to kpina z polskich rolników”.

Grzegorz Puda ukończył krakowską Akademię Rolniczą i obronił tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki. W 2006 r. wygrał wybory do Rady Miasta w Bielsku-Białej. Urzędował tam przez dwie kadencje, po rozpoczęciu trzeciej uzyskał w 2015 r. mandat poselski, startując z ósmego miejsca na liście PiS w okręgu bielskim. W lipcu 2019 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju przez premiera Mateusza Morawieckiego. We wrześniu 2020 r. objął ministerstwo rolnictwa po Janie Krzysztofie Ardanowskim.

(rpf) Julianna Makowska-Pąk

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.