WIR interweniuje w Brukseli w sprawie zdjęcia czerwonej strefy ASF

Napisał  Paź 09, 2021

Do Brukseli trafiło właśnie pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczące przyspieszenia działań mających na celu zdjęcie czerwonej strefy ASF w 60 gminach w Polsce. Strefa miała zostać zniesiona przez Komisję Europejską z końcem września br.

Obecnie w Polsce odnotowano 110 ognisk wystąpienia choroby ASF. Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna, a hodowcy i producenci świń żyją w ciągłym strachu i nie wiedzą, kiedy ASF zaatakuje ich gospodarstwo. Opóźnienia związane ze znoszeniem stref nie polepszają tej sytuacji. W sprawie opóźnień postanowiła zainterweniować Wielkopolska Izba Rolnicza.

WIR wystosowała pismo do Komisji Europejskiej, w którym apeluje o „zdecydowanie większą elastyczność w tej kwestii, jak również precyzyjne działania”. WIR dodaje, że wielkość strefy czerwonej w Polsce jest znacząca i zakłóca normalne funkcjonowanie rynku. Izba wyjaśnia, że w obecnej sytuacji nie można zaakceptować niepotrzebnych opóźnień w zarządzaniu strefami zastrzeżonymi i wnosi o uwzględnienie bardzo trudnej sytuacji rolników oraz szybkie rozwiązywanie problemów w dialogu z polskimi władzami weterynaryjnymi.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj