Rynki rolne – podsumowanie września i aktualna sytuacja

Napisał  Paź 06, 2021

Co przyniósł wrzesień i jak kształtuje się aktualna sytuacja na rynkach rolnych? Notowania z rynku zbóż, bydła, trzody chlewnej, drobiu, mleka oraz warzyw i owoców.

Rynek zbóż.

We wrześniu tego roku ceny zbóż utrzymywały się na najwyższym poziomie od roku 2012/2013. Ceny w skupach były wysokie, gdzie za tonę pszenicy płacono ponad 1000 zł. W ostatnich dniach mocno wzrosła cena żyta paszowego - do poziomu 900 zł/t. Pszenżyto można sprzedać po 960- 970 zł/t.

Przed rozpoczęciem żniw we wrześniu, ceny kukurydzy wynosiły do 1100 zł/t. W październiku nie przewiduje się gwałtownego spadku w związku z napływem kukurydzy z nowych zbiorów. Rozpoczęły się już zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także kukurydzy uprawianej na lżejszych glebach. Obecnie panujące warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym. Notowane plony są wysokie i dochodzą do 10 t/ha. Wraz z postępami zbiorów, plony powinny być jeszcze wyższe. Szacuje się, iż wielu rolników zdecyduje się na sprzedaż kukurydzy mokrej, zważywszy na wyraźny wzrost kosztów energii i suszenia ziarna. W dużej mierze będzie to zależało od warunków pogodowych w trakcie zbiorów i tempa prac żniwnych. Oferowane ceny za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) obecnie kształtują się w przedziale 580-660 zł/t.

Cena rzepaku jest nadal wysoka. Na giełdzie MATIF w ostatnim tygodniu września cena przekroczyła 640 EUR/t. Tak wysoka cena wystąpiła pierwszy raz w historii – 60% wyższa niż w tym okresie w ubiegłym roku. Na rekordowe ceny rzepaku wpływa bardzo niska podaż tego surowca na rynku europejskim. Cena rzepaku (dane z 30.09.2021) doszła do poziomu 3000 zł/t netto.

Wzrost cen skupu zbóż nie dotyczy wielu gospodarstw rolnych, które ze względu na brak bazy magazynowej oraz płynność finansową sprzedały już swoje płody. Co gorsza, muszą w chwili obecnej płacić coraz wyższe ceny za nawozy.

Trzoda chlewna.

Ceny w skupach z tygodnia na tydzień spadają i są na coraz niższym poziomie. Obecnie za tucznika skupy płacą od 3 zł/kg do maksymalnie 4,5 zł/kg. Proponowane ceny skupu nie pokrywają kosztów produkcji. W zależności od systemu utrzymania rolnik traci około 150 zł na sprzedanym tuczniku. Stagnacja też objęła ceny warchlaków tych krajowych oraz importowanych z Danii. W całej Europie magazyny mięsa wieprzowego są zapełnione. Chiny odbudowują krajową produkcję i ograniczają import. Konsumenci europejscy ograniczają spożycie mięsa a w szczególności wieprzowiny.

Mleko i bydło.

Na rynku mleka od pewnego czasu widoczna jest stabilizacja, jednak znaczące podwyżki pasz i komponentów białkowych powodują spadek rentowności produkcji. Dotyczy to szczególnie gospodarstw, które muszą kupować dużo paszy z zewnątrz i prowadzą bardzo intensywną produkcję mleka. Jak podkreślają rolnicy, podstawą na te trudne czasy jest wysokiej jakości pasza objętościowa i ograniczenie do minimum zakupu pasz treściwych.

Na rynku skupu żywca wołowego sytuacja wygląda całkiem dobrze. W ciągu ostatnich tygodni stawki oferowane w skupach wzrosły o blisko 30 groszy/kg. Za główną przyczynę takiego trendu upatruje się wzrost zapotrzebowania na krajową wołowinę na rynku rodzimym jak i na eksport.

Drób. Od kilku dni na rynku drobiu zauważalny jest trend wzrostowy, jednak nie są to wysokie podwyżki. Z pewnością taka sytuacja wynika z informacji, iż nasz kraj uzyskał status kraju wolnego od grypy ptaków. Obecnie cena skupu kurczaka wynosi od 3,40 zł do 4 zł/kg. Branża ciągle odczuwa skutki ptasiej grypy, która zdziesiątkowała stada rodzicielskie. Trudno jest wrócić do poziomu produkcji i eksportu sprzed pandemii. Gastronomia ograniczyła zakupy w całej Europie. Wysokie koszty pasz treściwych powodują, że mniejszym hodowcom trudniej jest spiąć swoje budżety.

Rynek warzyw i owoców.

Wraz z rozpoczęciem szkoły, obserwuje się ożywienie na rynku hurtowym owoców i warzyw. Jednak z powodu obfitych opadów, zarówno warzywnicy, jak i sadownicy mają problemy z jakością dostarczanych produktów. Głównie dotyczy to warzyw korzeniowych czy cebuli.

Z danych branżowych wynika, że na rynku brakuje warzyw liściowych, takich jak szczaw, szpinak czy koperek, odzwierciedla to wysoka cena - np. sałata kosztuje ok. 3 zł, sałata lodowa ok. 5 zł/ szt. Fasola kosztuje 7-8 zł/kg, podczas gdy zwykle o tej porze roku jej cena hurtowa była na poziomie 2-3 zł/kg. Brakuje też kalafiorów. Cena ziemniaków jest dość niska - 0,8 zł/kg (12 zł za 15 kg worek), ale z pewnością podrożeją, bo będą się źle przechowywać – zauważają eksperci.

Produkcja wiśni w tegorocznym sezonie była wyższa niż w ubiegłym roku. W Polsce przeznaczono więcej owoców na przetwórstwo, gdyż przetwórcy zaczęli dodawać do napojów więcej naturalnego soku przez wprowadzony w kraju podatek cukrowy.

Według danych GUS produkcja malin w tym roku wynosi ok. 120 tys. ton, czyli na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego. Jesienne świeże maliny używane do mrożenia skupowane są po 18-20 zł za kilogram.

Zbiór ziemniaków zakończył się plonem zmiennym. Niektóre negatywne wpływy na jakość ziemniaków były zgłaszane z powodu chorób grzybiczych. Skup papryki do przetwórstwa 2021 zbliża się do końca. Jak szybko się ona skończy, to zależy w ogromnej mierze od pogody. Papryka nie lubi zimna i wilgoci.

Według danych resortu rolnictwa z września 2021 r., ceny wybranych owoców i warzyw były następujące: jabłka deserowe – 0,98 zł/kg, jabłka przemysłowe – 0,34 zł/kg, cebula – 0,88 zł/kg, pieczarki świeże – 6,84 zł/kg

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj