Jarosław Kaczyński Prezes Prawa i Sprawiedliwości fot. PIS

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy reprezentantem polskiej wsi, jesteśmy z tego dumni

Napisał  Paź 09, 2021

W sobotę 9 października 2021 roku w Przysusze w samo południe rozpoczęłą się konwencja Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział: Jesteśmy reprezentantem polskiej wsi, jesteśmy z tego dumni, jesteśmy dumni z tego zaszczytu.

Podczas konwencji padły obietnice i konkretne kwoty oraz liczby w ramach tzw. „Inwestycji w rozwój wsi , to m.in.:
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, 9 mld zł na inwestycje drogowe w gminach wiejskich,
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, 6,5 mld zł dla małych gmin na inwestycje w infrastrukturę – remonty szkół, chodniki, place zabaw dla dzieci,
- Przywrócone połączenia autobusowe, blisko 4 tys. przywróconych linii autobusowych.Jarosław Kaczyński wskazał, że polityka prowadzona przez Zjednoczoną Prawicę przynosi efekty. Zwracał w tym kontekście uwagę, że dziś dochód rozporządzalny na głowę mieszkańca wsi i miast zbliżyły się do siebie i różnica jest niewielka.

- Polska jest jedna, jeden jest naród polski. Ten naród może żyć w jedności tylko wtedy, jeżeli fundamentem tej jedności będzie równość. Równość w sferze materialnej, równość szans, w tym także równość szans dla tego najmłodszego pokolenia – oświadczył Jarosław Kaczyński.

Do 100 tysięcy rocznie bez podatków

Jarosław Kaczyński zapowiedział możliwość sprzedaży bezpośrendiej do 100 tysięcy złotych bez opodatkowania - Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku, a w gminach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk – mówił.

Targowiska specjalnie dla rolników

- W gminach, gdzie będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk, także w większych miastach, one skądinąd też są gminami, tylko chodzi nie o te gminy najbliższe dla rolnika, tylko o większe miasto gdzieś dalej, gdzie też będzie mógł sprzedawać swoje produkty, bo będzie mógł to robić w całej Polsce – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jaorosław Kaczyński zapowiedział też budowę centrów przechowalnicze różnego rodzaju, które będą będą miały pomagać w handlu produktami prosto z gospodarstwa.

Walka z afrykańskim pomorem świń i odszkodowania za szkody łowieckie

- Będziemy walczyć z ASF i odbudujemy produkcję trzody chlewnej. Ułatwimy rolnikom wypłatę za szkody łowieckie – zapowiedział prezes PIS, informując jednocześnie, że powstaje rezerwa budżetowa, której nazwa to Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych.

- W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym będzie 1 mld 400 mln zł na wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie – poinformował.

Premiowana uprawa ekologiczna

Mówiąc o wsparciu dla rolników Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie dopłat m.in. dla chcących podjąć produkcję ekologicznej.

- U progu transformacji polska wieś, gminy i małe miasteczka zostały zdradzone; wobec polskiej wsi zastosowano terapię szokową, brutalne metody gospodarcze, społeczne - powiedział obecny na konwencji Premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas swojej wypowiedzi podkreślił, że być polskim patriotą, to być wiernym ojcowiźnie, być wiernym ojcowiźnie to być wiernym polskiej wsi, polskim rolnikom, polskiemu rolnictwu.

- Polska wieś zawsze była wierna Polsce, ale nie zawsze Polska była wierna polskiej wsi. U progu transformacji, u progu tych zmian po upadku komunizmu doskonale wiemy, że właśnie polska wieś, gminy i małe miasteczka zostały pozostawione same sobie, powiem wprost - zostały zdradzone – wskazał premier.

Polski rolnik nie jest w niczym gorszy od „zachodniego”

- Polski rolnik nie jest w niczym gorszy od rolnika niemieckiego, czy francuskiego. Dlatego zrobimy wszystko, żeby już w najbliższych latach, w najbliższych dwóch latach ten poziom dopłat dla rolników do hektara dla 96-97 proc. wszystkich rolników był taki sam, lub wyższy, jak średnia unijna – wyliczał Mateusz Morawiecki

Dopłaty ze Skarbu Pańśtwa do ubezpieczeń rolniczych

Kolejna forma pomocy o której podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości poinformował Premier Mateusz Morawiecki, to ubezpieczenia od różnego rodzaju klęsk, które w różnej postaci spadają na polskich rolników.

- Otóż gwarantuję z tego miejsca, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć, dostanie dopłatę ze Skarbu Państwa - w maksymalnie możliwym wymiarze, zgodnie z regułami unijnymi – zadeklarował.

Emerytury rolnicze

Premier Morawiecki wspomniał też o emeryturach dla rolników i zniesieniu obowiązku przekazania gospodarstwa.- Zostawiamy to co dobre: możliwość otrzymania emerytury, ale utrzymujemy możliwość zatrzymania gospodarstwa. Znosimy obowiązek przekazania gospodarstwa. Niech to będzie dowolność w ręce dana rolnikom – przekonywał premier.

Z kolei Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zaznaczył, że w ramach dzisiejszego programu Polski Ład dla polskiej wsi chcemy, aby rolnicy zarabiali więcej.

- Całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń rolników, m.in. powołujemy pierwszy w historii fundusz, który prawie w pełni zapewnia finansowanie większości szkód rolników - poinformował.

Podkreślał, tak jak wcześniej Jarosław Kaczyński, że przygotowywane są centra logistyczne, do których rolnik będzie mógł oddawać swoje produkty.

Minister Grzegorz Puda poinformował o bonie dla uczniów szkół gospodarczych. - Będzie to 250 zł dla każdego ucznia – powiedział.Czy te obietnice mają pokrycie?
Konwencja Prawa i Sprawiedliwości to festiwal obietnic dla polskich rolników, pytanie czy pomoc będzie realna i czy wpłynie na wyjątkowo trudną i skomplikowaną w tym roku sytuację rolników. Czas pokaże, ale tego czasu jest bardzo mało, bo w tle mamy szalejące ceny nawozów i mnożące się problemy, które dotykają coraz więcej gospodarstw będących na skraju możliwości wydajnego funkcjonowania.

(rpf) pp

Udostępnij:

1 komentarz

  • Andrzej
    Link do komentarza Andrzej niedziela, 10 październik 2021 09:30

    Nastepny stek klamstw obliczony na naiwnosc polskiej ,katolickiej wsi.Obiecanki cacanki a glupiemu radosc!!!!

Skomentuj