fbpx
Gregorz Puda i Janusz Wojciechowski fot. MRiRW

Minister Puda: Sytuacja na rynku nawozów staje się bardzo trudna. Wiele osób obawia się jej skutków

Napisał  Paź 11, 2021

Sytuacja na rynku nawozów rolniczych jest bardzo napięta, ceny poszybowały w górę w niespotykanej dotąd skali, na domiar złego pojawił się ogromny problem z dostępnością. Rolnicy łapią się za głowę i zastanawiają się jak poprowadzić dalej uprawę bez nawozów niezbędnych do uzyskania wysokiego i dobrego jakościowo plonu.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało o rozmowie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z Komisarzem Januszem Wojciechowskim.

– Sytuacja na rynku nawozów staje się bardzo trudna. Wiele osób obawia się jej skutków – mówił minister Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej zorganizowanej bezpośrednio po spotkaniu w siedzibie Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wzrost cen nawozów dotyczy wszystkich krajów europejskich.

– Zwróciłem się do pana komisarza Wojciechowskiego z prośbą o bardzo szybką reakcję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Chcę, aby zauważyła ona ten problem ponieważ zagraża on bezpieczeństwu żywnościowemu Europy – poinformował minister Grzegorz Puda.

Polski minister przypomniał, że wzrost cen gazu wpływa na cenę nawozów, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na ceny żywności. Dlatego według ministra muszą być pilnie podjęte działania na poziomie Unii Europejskiej, informując, że niezbędna jest dywersyfikacja na wypadek kryzysu spowodowanego wzrostem cen nawozów czyli większe wykorzystywanie nawozów naturalnych i bardziej precyzyjne wykorzystywanie nawozów chemicznych i mineralnych.

– Po dzisiejszych rozmowach z ministrem Pudą, który formalnie zwrócił się o zajęcie się tematem, już podjąłem konkretne działania. Ten problem znajdzie się w agendzie na już podczas najbliższego powiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa KE, w poniedziałek i wtorek podczas posiedzenia w Luksemburgu – poinformował komisarz Wojciechowski.

Unijny komisarz podkreślił, że niezbędny jest powrót do szerszego wykorzystania nawozów naturalnych w tym obornika, jako tradycyjnego sposobu nawożenia gleby. Zaznaczył także, że stosowanie rolnictwa precyzyjnego pozwala na redukcję ilości stosowanych nawozów chemicznych i mineralnych.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj