fbpx

Gospodarowanie nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ma być prostsze

Napisał  Paź 14, 2021

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii przystępuje do wspólnego działania. Jego celem ma być udoskonalenie infrastruktury przestrzennej państwa oraz usprawnienie realizacji zadań KOWR w zakresie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

13 października br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Jej efektem ma być stworzenie wizualizacji działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik, której elementem jest budowany Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa. Na podstawie danych Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl. Działanie to ma na celu udoskonalenie infrastruktury przestrzennej państwa.

List intencyjny został podpisany przez dyrektor generalną KOWR Małgorzatę Gośniowską-Kolę oraz głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego. Dyrektor generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola powiedziała, że celem porozumienia jest udostępnienie Platformy, będącej punktem styku interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd. Nowe rozwiązanie ma uprościć załatwianie spraw urzędowych, ma być miejscem wspólnej komunikacji wszystkich zainteresowanych grup i oferować funkcjonalności, których do tej pory brakowało. Korzystanie z zasobu danych i usług przestrzennych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma ułatwić i usprawnić realizację zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył również główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, który zwrócił uwagę, że dzięki podpisaniu tego porozumienia przybędzie w polskiej infrastrukturze danych przestrzennych, której centralnym elementem jest serwis www.geoportal.gov.pl.

W drugim etapie realizacji projektu przeglądarka e-rolnik zostanie rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi jak właśnie geoportal.

(rpf) jp / Źródło: KOWR

Udostępnij:

Skomentuj